Szekszárdi Bakamúzeum

Háborús relikviák, családi fotók, fegyverek és dokumentumok, egyenruhák, használati tárgyak, repülőgép alkatrészek és sok minden más emlék található a két világháború történetéről Tolna megye egyetlen Bakamúzeumában. Szekszárdon a Megyei Levéltár légópincéjében rendezték be a két magángyűjteményt tartalmazó kiállítást, amely kizárólag eredeti tárgyakat őriz.

A magángyűjtemények két gazdája Borbandi György és Tálosi Zoltán, akik fiatal koruk ellenére elkötelezett gyűjtői a háborús relikviáknak. Borbandi György nem mellesleg az Oktel Kft. munkatársa és szerencsére meghívott a Bakamúzeum megnyitójára. Látva a lenyűgöző kiállítást, elhatároztam, hogy ezt mindenképpen be kell mutatni honlapunkon.
[clear]

Gyuri, miért és hogyan kezdtél gyűjteni háborús tárgyakat?

A magyar tiszti vitrin egyik részlete

Amikor már akkora voltam, hogy fel mertem menni a padlásra, elkezdtem kutatni a dédapám és nagyapám hagyatékában a régi tárgyak között. Dédapám az I. világháborúban, 1915-től három és fél évig volt orosz fogságban, de hála Istennek hazajutott a családjához. Nagyapám a Wehrmacht német katonája volt, de nem csatlakozott a Volksbund-hoz. Mivel erről igazolványa is volt, amelynek „Hűséggel a hazához”  volt a jelmondata, ez többször megmentette az életét. Ő is megsebesült és amikor a gyorsan változó front elérte őket, akkor épp a kórházban feküdt sérülten. A családomhoz kapcsolódó dokumentumok mind láthatóak a kiállított tárgyak között.

Tálosi Zoltán barátom is gyűjtött háborús emlékeket, főleg a „vasakat”, vagyis a fegyvereket, lövegeket, lőszereket, előfordult, hogy még vásároltunk is egymástól. 2007-ben Paksról  felkérést kapott, hogy  rendezzen kiállítást II. világháborús relikviákból. Aztán 2008-ban Bonyhádra hívtak minket az I. világháborús  gyűjteményünk miatt. Ezek az alkalmak adták meg a löketet, hogy ki kellene magunknak tároljuk ezeket a relikviákat, amikor sok érdeklődő szívesen látná.

Ez sikerült is, hogyan?
Hosszas keresgélés után végül megkaphattuk a Megyei Levéltár épületében a használaton kívüli, leamortizálódott légó pincét. Ezt a helyiséget a Tolna Megyei Önkormányzat biztosítja számunkra bérleti díj ellenében, melyet eddig sikerült Szekszárd Megyei Jogú Város Önkormányzatától támogatásként megkapnunk. A segítségükért rendkívül hálásak vagyunk! Nagy munkába fogtunk, 4 hónapig tartott a felújítás, rengeteg időt, pénzt és energiát igényelt, de kész lett. 2009. áprilisában nyitottuk meg Bakamúzeumot. Ezt a nevet találtuk a legjobbnak, mivel az I. világháború óta  bakának nevezzük a katonákat; mi pedig monarchiás és I.-II. világháborús relikviákat állítunk ki, ezért úgy érezzük, hogy ez az elnevezés illik erre a gyűjteményre.

Mesélj a kiállításról, hogyan épül fel, miket láthatunk?

Német felszerelések
Német felszerelések

Három részből áll: az I. világháborús rész tartalmaz családi fotókat, persze nem csak az én családomét, hatalmas a gyűjtemény, katonai felszerelési tárgyakat, fegyvereket, dokumentumok. Itt található még néhány, Tolna megyéhez köthető hivatalos levelezés és más komoly ritkaság is, többek között egy 1914-ből való kórházi elbocsátólevél, ami azért érdekes, mert ilyet csak a háború kezdetén adtak ki, amikor még úgy nézett ki, hogy hamar véget ér, de aztán ugye máshogy alakultak a dolgok. A  pécsi 19. honvéd gyalogezredben szolgáltak a mi környékünkről a legtöbben, ezért kiemelten kezeljük az ehhez kapcsolódó relikviákat.

A második nagy téma természetesen a II. világháború. 8 vitrint rendeztünk be, címszavakban elmondom, hogy melyik mit tartalmaz. Az első polgári légvédelmi, légó tárgyakat, eszközöket, dokumentumokat, fényképeket; a második német zubbonyokat és felszereléseket, ezek minden oldalról megszemlélhetőek. A harmadik magyar tiszti vitrin, háborús hagyatékokkal; a negyedikben magyar általános felszerelési tárgyak vannak. Az ötödikben német felszerelési tárgyakat; a hatodikban lőfegyvereket, lőszereket, robbanószereket, pisztolyokat állítottunk ki. A hetedik vitrin a repüléstörténeté, itt  emlékek, relikviák találhatóak; a nyolcadikban pedig kitüntetések, a monarchia és a II. világháború korából.
Berendeztünk egy lőállást magyar, német puskáknak, gépkarabélyoknak, és van egy külön rész mindenféle fegyvernek: itt géppisztolyok,  lőszerek, lövegek, páncéltörők, lövedékek, hordeszközök, lánctalpszemek, aknavetők, gránátok láthatóak.

A harmadik rész, ami a repüléstörténetről szól, egyelőre a folyosón kapott helyet. Kiállítottunk itt repülőgép alkatrészeket, korabeli oxigénpalackot, repülőülést. Tálosi Zoltán gyűjtőtársam egy Simontornya térségében lezuhant repülő roncsai közül kiásta a motor részt a hozzátartozó fegyverzettel, ez a nem kis darab vas jelenleg tisztításra vár, nemsokára ezt is ki tudjuk állítani.

Néhány a kitüntetések közül
Néhány a kitüntetések közül

Mi a Bakamúzeum büszkesége?
Ha tárgyról kérdezel, akkor az  egyik ritka géppuska, amelyről alapos nyomozás után kiderült, hogy ilyen darab a Bakamúzeumon kívül csak a Hadtörténeti Múzeumban található. De egészében véve az a legfontosabb, hogy ez a két magángyűjtemény csak és kizárólag eredeti tárgyakat tartalmaz, a több ezer tárgy között egyetlen reprodukciót vagy utángyártott holmit nem állítottunk ki.
[clear]
Ez a kiállítás a múltunkról szól, de van jövője is.
Persze, folyamatosan bővül, a 2009-es nyitáshoz képest is már most, 2011-re 30%-kal nőtt a kiállított relikviák száma. Van már egy komplett amerikai katonánk is, na jó persze, csak a felszerelése. Ha lenne még egy termünk, ott a Népköztársaság idejéből, emlékeiből rendeznénk be egy kiállítást, ennek gyakorlatilag megvan a teljes anyaga. Otthon két szekrényem csak zubbonyokkal van tele, és ez csak egy része az egésznek.

Nemrégiben nyílt egy új szoba a Bakamúzeumban, itt mit láthatunk?

A legújabb kori relikviák
A legújabb kori relikviák
Ebben a kis helyiségben az 1950-től napjainkig tartó időszaknak a katonai relikviáit állítottuk ki. A népköztársaság és a köztársaság időszakából való töltények, fegyverek, tárolók, személyes tárgyak, dokumentumok láthatóak. Ezek közül az egyenruhák közül több még ma is ugyanígy néz ki, ilyeneket használnak a hadseregben. A katonai irodák, rádióállomások felszerelését is be tudjuk mutatni, néha megmosolyogtató a 30 évvel ezelőtti technikai színvonal, pedig akkor azért korszerű volt még egy írógép is. A új részleg átadásánál Hende Csaba államtitkár volt a vendégünk, őt kértük fel a megnyitásra. Kicsit megszenvedett a rozsdás bajonettel, amit a szalag átvágásához a kezébe adtunk, de végül megküzdött vele. Később elismerő szavakat kaptunk tőle.

Üdvözletek, okiratok, emlékek
Üdvözletek, okiratok, emlékek

Mikor lehet meglátogatni a Bakamúzeumot?
Állandó nyitva tartás szombaton délelőtt van: 9-től 12.30-ig. Bejelentkezéssel hétköznap is bármikor látogatható a múzeum, csoporttal érkezőknek mindenképpen érdemes előzetesen időpontot kérni az alábbi telefonszámok egyikén.
Borbandi György: 30/226-0868
Tálosi Zoltán: 30/457-1022
Szeretnénk elérni, hogy minél többet látogassák meg a kiállítást, ezért a belépés ingyenes. Várunk szeretettel mindenkit!