A vezetékes árufelügyelet alkalmazása
A vezetékes áruvédelem egyedi védelmet biztosít a nagyobb értékű, állványra kihelyezett termékek számára. A kiállított termékek érzékelő kábelekkel csatlakoznak az áruvédelmi riasztóközponthoz, amely bármilyen manipulációs kísérletre riasztást hajt végre. Cikkünk képei az Euronics üzlethálózat budaörsi és budakalászi áruházaiban, az Oktel Kft. által telepített árufelügyeleti rendszerekről készültek.
A termékekhez csatlakoztatott vezetékek hátul futnak az áruvédelmi központba, amelyek a polcok alatt vannak elhelyezve. Jellemzően olyan szórakoztató elektronikai termékek esetében hatékony a vezetékes árufelügyelet, mint például a PDA, GPS, mobiltelefon, laptop, tablet, MP3-, MP4 lejátszó, fényképezőgép, digitális kamera, de alkalmazhatjuk akár távcsövek vagy borotvák védelmére is.
Nem kell ahhoz komoly marketing szakembernek lenni, hogy tisztában legyünk a ténnyel: a terméket és a vevőt ma már nem lehet elzárni egymástól. Lejár az ideje az üvegvitrinnek vagy pult fedezéke mögött meghúzódó termékkínálatnak. Miért? Mert a vevők igénylik a közvetlen tapasztalatot a vágyott termékkel: meg akarják fogni, kézbe venni, tapintani, érezni a súlyát, nyomogatni a gombokat. És ha ezt megtehetik, hálásak is lesznek: kimutathatóan nagyobb a vásárlási hajlandóság ezeken a helyeken, gyakorlatilag többletforgalmat generálnak a kihelyezett termékek.
Ez mind szép meg jó, de tudjuk, hogy némelyik vevő szívesebben vinné el a terméket fizetés nélkül. Kockázatos vállalkozás a termékeket szabadon kihelyezni, valamilyen módon csökkenteni kell a bolti lopások arányát. Erre alkalmasak lehetnek az eladók, a biztonsági őrök, a tükrök, kamerák, csakhogy ezekkel a módszerekkel a vevők közérzete romlik. Ez érthető is, zavarba ejtő érzés folyamatos megfigyelés alatt állni. A vezetékes árufelügyelet kiküszöböli ezeket a problémákat:
– alkalmazásával kisebb létszámú személyzet szükséges;
– látható és nyilvánvaló tény, hogy a termékek védelem alatt állnak;
– diszkrét – nem zavarja a vásárlókat a folyamatos megfigyelés.
A vezetékes árufelügyelet működése
Alapjában áruvédelem terén megkülönböztetünk (riasztás nélküli) mechanikus védelmet, riasztásos védelmet, riasztás+töltés valamint riasztás+töltés+marketing vezérlés funkciókat. Az utóbbi kategória mutatja, hogy a vezetékes áruvédelem támogathat egyéb marketing érdekeket is. Számos szabadpolcos, önkiszolgáló értékesítési helyen a termékkínáló konzolok már eleve tartalmazzák az áruvédelem lehetőségét. Ezek a konzolok mindent tudnak, amit egyébként is tudni kell egy áruházi termékkínálónak: megszemélyesíthetőek (márkajelzéssel, logóval elláthatóak) a polcok, a gyártók elhelyezhetik saját márkáik jelzését; variábilisak, vagyis átalakíthatóak az elrendezések; a termékek rendezettek maradnak a vásárlói kipróbálások után is, ráadásul rejtettek az áruvédelmi központok és a szükséges vezetékek, ezeken keresztül tölthetőek is az eszközök. A marketing vezérlés funkció azt jelenti, hogy amikor a vevő leemel a polcról egy terméket, a szenzor ezt érzékelve vezérli a lejátszót, és a vevő közelében lévő monitoron megjelenik a kézbe vett termék multimédiás bemutatója.
Nézzük át a vezetékes árufelügyelet alapeszközeit – egyszerűen és röviden.
Az áruvédelmi szenzort a termékhez rögzítjük. Szinte mindenféle-fajta eszközhöz léteznek egyedi speciális szenzorok, mérethez, formához alkalmazkodva. A szenzorok érzékelhetik az elmozdítást, a felemelést, letépést, ráncigálást, vezetékelvágást. Beépített világító LED-ek segítik a személyzetet a probléma helyének gyors beazonosításában. Léteznek segédszenzorok is, amelyek kiegészítik a főszenzorok működését, ezt elsősorban mobiltelefonokhoz használjuk, mert a levehető hátlap miatt egyetlen szenzort könnyű kijátszani. Nem csak funkciójában, hanem árban, minőségben, design terén, élettartamban is széles a választék. Íme például az imbuszkulcsos szenzor használatáról:
Az áruvédelmi szenzor rögzítésére is több megoldás létezik, attól függően, hogy a termék mit igényel. A legegyszerűbb az árufelügyeleti hurok, amely egy műanyaggal borított fémszálon keresztül rögzíti a termék áthurkolható alkatrészére a szenzort. Azokhoz a termékekhez, amelyeket tölteni kell, mint pl. mobiltelefonokat, PDA-kat, GPS-eket, MP3 és MP4 lejátszókat, töltésre is alkalmas szenzorokat használunk. Ezeket leggyakrabban extrém erős kétoldalú ragasztócsíkkal rögzítjük a termékhez. Ez a ragasztó lehet virágszirom alakú is, a domború felületek jobb befogása érdekében, ezeket pl. villanyborotváknál alkalmazzuk. A laptopokat, DVD lejátszókat USB csatlakozós szenzorral biztosítjuk. Ez egy szokványos USB-nek látszó csatlakozó, amelynek a belsejében egy mikrokapcsoló lapul; a csatlakozó levétele riasztást hoz létre. A fényképezőgépekhez, az állványrögzítő csavar helyére egyszerűen odacsavarozzuk a szenzort, amely egy átlátszó műanyag dobozban van elrejtve. Digitális kamerákhoz hasonló átlátszó dobozt használunk, amelynek ellenpárját ragasztóval rögzítjük a termékhez, a szenzort tartalmazó részt pedig csak bele kell csúsztatni. De létezik még egyedi szenzor számoló- és fordítógépekhez, diktafonokhoz, stb.
A termék rögzítéséhez tartozik még az ún. mágneses dokkoló, ami egy kisméretű, de rendkívül erős mágnespár, és a termék polcon való helyét jelöli ki. Segít abban, hogy a polc megjelenése egységes maradjon, termék megfelelő állásban, pontosan a helyére kerüljön vissza a vásárlói kézbevételt követően.
Az áruvédelmi központ – talán mondanom sem kell – szintén többféle kivitelben létezik, különböző funkciókkal rendelkezik. A felhasználó számára a legfőbb paraméter természetesen az, hogy hány eszköz felügyeletére képes. Több gyártó többféleképpen oldja meg a termékek és a központ összeköttetését, vannak közvetlen csatlakozásúak és kiegészítő elektronikai box-okkal bővíthetőek. Lehetséges egyetlen termék biztosítása is, és maximum 80 árut csatlakoztathatunk egy központra. Az áruvédelmi központi egységet kulccsal, távkapcsolóval vagy RFID olvasóval kapcsolhatjuk be vagy ki. A bekapcsolás egyben szabotázsvédelmet is élesít, riasztás lép fel a vezeték elvágása vagy a csatlakozóból való kihúzás esetén. A szabotázsriasztás és a szenzorok riasztása hang és/vagy fényjelzéssel történik. A kijelző feladata a riasztást indító szenzor számának megjelenítése, ez meggyorsítja a probléma beazonosítását. Az áruvédelmi központot és a terméket összekötő vezeték igény szerint lehet visszacsévélő kábeldobos, spirál vagy egyenes vezeték.
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018