Ipari gyorskapu elsősorban nagyforgalmú raktárakban, szerelőcsarnokokban, logisztikai központokban és más ipari létesítményekben szükséges. De nemcsak ehhez hasonló ipari területeken fordulnak elő gyorskapuk, bizonyára Ön is látta már, hogy a bevásárlóközpontok leválasztott raktárhelyisége is gyakran lamellás, leporellós vagy nyíló gyorskapuval van elválasztva a vásárlótértől.
Az ipari kapu legfontosabb jellemzője a kapumozgatás gyorsasága. A későbbiekben részletezett elvek alapján működő kapukat összefoglaló néven ipari gyorskapunak nevezzük. A gyors működés természetesen nem egyformán gyors a különböző technológiák és különféle kapuméretek esetében. Az ipari gyorskapuk további közös jellemzője a nagy igénybevétel, magas ciklusszám (ez kb. 150000 nyitást jelent évente).
Az ipari gyorskapu speciális jellemzői
- Szennyeződés (por, nedvesség) távoltartása, tisztatér vagy HACCP követelményeknek megfelelve.
- Időjárásállóság elsősorban a kültéri alkalmazásoknál (adott esetben 90-130 km/h-ig lehet szélálló a kapu); robbanás-, hő-, és tűzvédelem;
- Radioaktív- és lézersugár védelem.
- Fagyállóság (-30°C fokig) a hűtő-, és fagyasztókamráknál.
- Antisztatikus kivitel az elektronika és a gyógyszergyártás területén.
- Átláthatóság, az ütközési kockázat csökkentése érdekében.
Az ipari gyorskapuk felhasználási területe rendkívül változatos, ezért a kivitelezésben is számos megoldás elterjedt. Ezek közül az alábbiakkal gyakran találkozhatunk:
Feltekeredő vagy felcsavarodó gyorskapu
Ez a technika egy speciális láncon alapul. A lánctagok alakjából adódóan a kapulap lamellái között távolság jön létre, a vezető s pirálon egymást nem érintve tekerednek fel, így nincs súrlódás. Ahol nincs érintkezés, ott nincs kopás, így a kapulap élettartama je le ntősen megnő. Az erőátvitel a kétoldali zsanérsoron keresztül történik, melyeket szinkronizált tengely köt össze. A lánctagok tartósan rugalmas tömítései és a görgők csökkentik a gyorsfutás zaját. A tokszerkezetbe integrált súlykiegyenlítést szolgáló húzórugós mechanika áramkimaradás esetén villámgyors kézi nyitást tesz lehetővé. A lamellák anyaga duplafalú alumínium, igény szerint hőhídmentes kivitelben, vagy átlátszó elem, fólia esetleg ponyva. Sebessége nyitáskor max. 2 m/sec, átlagosan 1,2 m/sec, záráskor 0,5 m/sec.
Szekcionált gyorskapu
Függőlegesen nyílik a kapusíkban. A kapulap vízszintesen elhelyezkedő, egymással zsanérokkal összekötött lamellákból áll. Nyitáskor ezek egy redőnyhöz hasonlóan gördülnek felfelé, majd 90 fokos elfordulás után vízszintes helyzetbe fordulnak és a födém alatt állnak le. A kapu súlyát egy torziós rugópár kompenzálja, így a kapu működtetéséhez alig kell erőt kifejteni. A konstrukciónak számos előnye van, például nyitható és zárható a kapu akkor is, ha közvetlenül előtte parkol egy jármű. Sebessége nyitáskor kb 3 m/s, záráskor 2,5 m/s.
Harmonikakapu
Helytakarékos megoldásként ajánljuk olyan épületekhez, amelynek a statikai állapota utólag sem lesz további terhelésnek kitéve. A harmonikakapu fontos előnye a gyorsaságon kívül (nyitáskor 1 m/s, záráskor 0,8 m/s), hogy nemcsak belső felületre szerelhető, hanem kívülre is, így a belső teret maradéktalanul ki lehet használni. A balesetveszély csökkentése érdekében a kapu rögzített szárnyai is átlátszóak, így a gépkocsivezető kilátását semmi nem akadályozza. Átjáró ajtós kivitelben is gyártják, ebben az esetben, elektromágneses érintkező biztosítja, hogy nyitott átjáró ajtó esetén a kapu ne nyíljon ki.
Leporellókapu
Ideális targoncás közlekedés esetén, magas és széles kiterjedésű anyagmozgatásoknál. 5 x 5 m kapunagyságig ajánlható. A távvezérelt mozgatás szempontjából két csoportba kell sorolni, mégpedig aszerint, hogy egy vagy két oldalra nyílnak-e (toló és nyíló változat). Az egy oldalra nyíló, s kettőnél több lapból állókat ugyanis csak láncos meghajtású motorokkal lehet távvezérelhetővé tenni. A láncos meghajtómotort a leporellókapu nyílása fölötti falra kell szerelni, ezért itt legalább 40 cm magas szabad falfelületre van szükség a telepítéséhez. Hosszú élettartamát a frekvencia váltós vezérlés garantálja. Kétfajta nyitásszélesség programozható és a kapulapok kifelé is nyílhatnak. Azonban a meghajtó motort, a távvezérlést, továbbá az összes egyéb biztonsági berendezést természetesen a helyiségen belül kell telepíteni. A Üzemzavar esetén a kapu kézi-gyorskireteszelő bowdennel könnyen nyitható. Sebesség nyitáskor kb. 2 m/s, záráskor 1 m/s. Az átlátszóság mindegyik gyorskapu esetében biztosítható – így csökken a baleset kockázata. Két nyitásszélesség programozható: a kisebb járművek számára és a téli hidegben nem szükséges teljesen kinyitni az ipari kaput. Az ipari gyorskapu kombinálható személybejárattal. Ennek használatakor biztonsági berendezések megakadályozzák a kapu felnyílását.
A gyorskapuk vezérlési elvei alapjában nem különböznek az automata kapukétól (szárnyaskapu), de természetesen az ipari felhasználás igényeit figyelembe kell venni: gyakoribb használat, nagyobb teherbíró képesség. A rendszerek 230 V-os hálózati, illetve intenzív használat esetén 24 V-os motorral működtethetőek. Ez utóbbi meghajtómotorok – vezérléstől függően – nyomatékérzékelősek; nyitáskor, záráskor a kapulapokat lassított üzemmódban kezdik mozgatni. E motorok lehetnek önzáródó rendszerűek, ám mindegyik mechanikus végálláskapcsolóval van ellátva. Minden automata kapuval szemben elvárás, hogy manuálisan is kezelhető legyen. Természetesen a kiválasztott vezérléshez biztonsági érzékelők, elektronikus számzárak, kulcsos kapcsolók stb. is csatlakoztathatók.
Biztonsági kiegészítő elemek (részletesebben itt olvashat ezekről):
- élvédelem;
- fénysorompó;
- jelzőlámpa;
- infrasorompó;
- induktív hurok;
- mozgásérzékelő
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018