A kapuautomatizálás alapvető funkciói számos módon bővíthetőek, a biztonság és kényelem is fokozható. Az alábbiakban bemutatjuk azokat az elemeket, amelyeket a leggyakrabban alkalmazunk az automata kapuk, sorompók és üvegajtók alap- vagy kiegészítő egységeként.
Elektronikus kapuvezérlés: A berendezés működési módjának, paramétereinek beállítására szolgál. A napjainkban alkalmazott vezérlések már általában mikroprocesszoros elektronikával rendelkeznek, így számos funkció beállítását lehet programozni. Valamennyi kiegészítő részegység a vezérléshez csatlakozik. Ezek között találunk bemeneti és kimeneti oldali kiegészítőket, tehát egyes elemek vezérlik a sorompót, másokat pedig maga a vezérlés irányít.
A kapuvezérlés beállítását szakembereink a helyi körülmények, a felhasználói igények és az alkalmazott kiegészítők figyelembevételével végzik el. Így például beállítható, hogy téves nyitás után adott idővel automatikusan visszazárja vagy a nyitási és zárási ciklus végén lassítsa a kaput. Biztonsági elemként a vezérlés tartalmaz nyomásérzékelést, ami 15 kg-nyi ellennyomásnál megfordítja a kapu mozgásirányát. A fejlettebb rendszereknél állítható ennek a nyomása is, továbbá a nyitási és zárási idő, a nyitó- és záróerő és számos más funkció.
Infrasorompó (biztonsági fotocella)
Biztonsági feladata, hogy a kapu síkjában tartózkodó személyt vagy tárgyat érzékelje, így megelőzze a véletlen rácsukódást. Általános működési elve: az út bal és jobb oldalán egymással szemben elhelyezett részegységek (adó és vevő) közötti infrasugarat megszakítja az áthaladó vagy ott tartózkodó személy illetve gépjármű. Ez a jelzés megállítja a mozgásban lévő kaput vagy megfordítja a kapu mozgásirányát. Bizonyos esetekben tükrös működésű infrasorompót alkalmazunk: egy oldalon helyezkedik el az adó is és a vevő is, a másik oldalon egy prizmatükör biztosítja a kapcsolatot. Ilyen módon kevesebbe kerül a rendszer, de a hatótávolság is felére csökken. Előnye, hogy nem kell vezetékezni a földben.
Egysíkban mozgó automatikáknál (sorompó, üvegajtó, toló-, garázs és ipari kapu) az infrasorompó felszerelési helye a mozgás síkja előtt és/vagy mögött van. Egyirányú átjárás esetén elegendő lehet egy pár infrasorompó, amelyet a mozgás irányában kell elhelyezni. Tolókapuknál a fotocellapárt általában a kapuoszlopra szereljük fel, a szárnyaskapunál (amely köríves pályát ír le működés közben) viszont célszerű lehet egy további infrasorompó felszerelése belülre, a kapu nyitott szárnyai mögé. Így elkerülhető, hogy a nyitás idején bentről odaérkező gépjárműnek a kapuszárny nekiütközzön.
Az Oktel Kft. a kaputechnikában általában egysugaras, ritkábban kétsugaras infrasorompókat alkalmaz. Ezek felszerelési magassága 40-50 cm, mivel az ez alatti szint rendszeresen szennyeződik az eső miatt felvert portól. Ipartelepeken, ahol nagyméretű teherautók, kamionok, traktorok közlekednek, szükséges lehet egy második infrasorompó-pár felszerelésére kb. 130 cm-es magasságban, amely kizárja, hogy a gépjármű alatt ‘átlásson’ az infrasugár.
Üvegajtók esetében az optimális felszerelési magasság 80-100 cm, rendszerint az ajtó profiljába szereljük. Az üvegajtók fokozott biztonsága érdekében más technológiával (hőérzékelés) működő jelenlét-érzékelőt is használunk. (Kattintson a nagyobb képért)
Az infrasorompó vezérlőfunkciót is elláthat, ilyenkor a kapuhoz, sorompóhoz érkező gépjármű előtt automatikusan szabaddá válik az út. Az infrasorompót 5-10 méterre a kaputól helyezzük el, az áthaladó jármű önmaga hozza működésbe az automatikát. Értelemszerűen a kapu (sorompó) mindkét oldalán el kell helyezni egy-egy infrasorompót. Ezt a fajta alkalmazást is kombinálhatjuk belépési jogosultsággal. Induktív hurok: Elsősorban sorompóvezérlésre használjuk, feladata hasonló, mint az infrasorompó vezérlőfunkciója. A talajszint alá beépített mágneses hurok a felette elhaladó gépjármű fémtestét érzékeli, ennek hatására hozza működésbe a sorompót. Működési elve, hogy néhány menetből álló tekercs (hurok) nagytömegű fémtest (pl. gépjármű karosszériája) hatására elhangolódik. A hurokra nagyfrekvenciát kapcsolunk, és amikor elhangolódik a tekercs, a saját vezérlőáramköre kiad egy zárókontaktust. Ezt a kontaktust juttatjuk a sorompó vezérlésének a nyitó bemenetére. Telepítése egyszerű, ha az igény már a betonozás, aszfaltozás előtt felmerül, bár sajnos sokszor utólag kell beépíteni. Egy kb. 10 cm mély, a sorompó vonalával párhuzamos, attól 2 m-re fekvő téglalap alakú vájatot készítünk a sorompó előtt. A hosszabb oldalak lehetnek 2, 4, illetve 6 méteresek. Ebbe a horonyba helyezzük az 1-1,5 mm átmérőjű szigetelt rézhuzalt, 2-3-4 menetben.
Kapu távirányító
A kapukat leggyakrabban rádiós távirányítókkal működtetik. Természetesen ehhez szükség van egy vevőegységre is, amelyet lehetőség szerint a kapu vezérlőegységének dobozában helyezünk el. A rádiófrekvencián működő távirányítókból legalább a felhasználók számának megfelelő darabszámot szükséges rendelni. A kapu távirányító lehetővé teszi a berendezés távműködtetését 30-50-100 méter távolságból, akár gépkocsiból is, így minden más megoldásnál kényelmesebb. A távirányítók digitális kódolásúak, ami védelmet ad illetéktelen próbálkozások ellen. A rádiós távnyitók működése szoros összefüggésben van a berendezés elektronikus vezérlésének beállításával. Ha a terepviszonyok indokolják, a vevőegységet külön antennával egészítjük ki, hogy megnöveljük a távirányító hatótávolságát.
A távirányítók technológiája
Európában az érvényes szabvány szerint a 433,92 MHz valamint a 868,35 MHz-es ISM sáv egy része van fenntartva az autóriasztók és az elektromos vezérlésű kapuk, sorompók távvezérlésére.
A 868 MHz-es távvezérlők adó- és vevőantennái a nagyobb frekvencia miatt kisebb méretűek, de maga a rendszer egyelőre drágább, mint a 433 MHz-es. A 868 MHz-es távirányítók még jóval kevésbé elterjedtek, ezért ebben a sávban még sokkal kisebb az idegen rendszerek okozta rádiós zavarás, interferencia.
A távirányító digitális kódsorozatot küld, a kiküldött kódsorozatoktól függően lehet egy- vagy többcsatornás is, jellemzően mindegyik csatornához külön nyomógombot alkalmazva. A többcsatornás távirányítók esetén egy távvezérlővel több különböző berendezés egymástól függetlenül vezérelhető (pl. személybejáró, gépkocsibejáró, garázskapu). Egy távirányító 8-60 bites lehet. A bitek száma a lehetséges kódok számát határozza meg (pl. egy 30 bites távirányítónak kb. egymilliárd kódvariációja lehetséges).
A távirányító lehet fixkódos vagy ugrókódos. A fix kódos távirányítóknál sok esetben 8 kapcsolót tartalmazó kapcsolósorral állíthatjuk be a távirányító kódját. Ez egy 8 bites kódnak felel meg, a lehetséges kódok száma 256. A fix kódos távirányító minden egyes gombnyomáskor ugyanazt a beállított kódsorozatot sugározza ki.
Az ugrókódos távirányítók – ellentétben a fix kódosakkal – nem ugyanazt a kódsorozatot sugározzák. Minden egyes gombnyomáskor egy az adó és a vevő által ismert algoritmus szerint változtatják a kisugárzott kódot. Az ugrókódos rendszerek előnye a fix kódossal szemben, hogy védelmet nyújt a kód lehallgatása ellen, ezáltal kiküszöböli a lehallgatott kód visszajátszásával előidézhető lopást vagy behatolást.
Korszerű megoldást nyújt a kapu-, sorompóvezérlés mobiltelefonnal való működtetése. Előnye, hogy nem szükséges távirányító, rádiós zavar nem okozhat véletlen kapunyitást, a GSM hálózaton történő működtetés miatt nincs a vezérlésnek távolsági korlátja.
A vezérlőegységnél egy GSM kapuvezérlő modul felszerelése szükséges. A vevőegység tárolja az előre beprogramozott telefonszámokat, és amikor ezek valamelyikéről érkezik hívás, relékimeneten keresztül működésbe hozza a kapuautomatikát. Sms-ben, laptopon vagy interneten keresztül lehet a jogosultak körét módosítani. A hívás teljesen költségmentes, hiszen a GSM kapuvezérlő a megcsörgetése után foglalt állapotba kapcsol, majd bontja a hívást, így nem jön létre beszédkapcsolat, csupán hívószám-azonosításról van szó.
Ipari felhasználók esetén a ki-belépések naplózhatóak, a riportok akár GPRS hálózaton keresztül emailben is eljuthatnak a felhasználóhoz. Intézmények, társasházak számára előnyös megoldást jelent a belépéssel kapcsolatos folyamatos problémák kiküszöbölésére.
Érdekességként megjegyezzük, hogy ez az eszköz más funkciók vezérlését is lehetővé teszi, például a fűtés, a légkondicionáló, a kerti locsoló, az automata ablaknyitó rendszerekét. Ezekben az esetekben már nagyobb jelentősége van a fizikai távolság korlátlanságának.
Villogó lámpa
Figyelmezteti a járókelőket, hogy a kapu vagy sorompó nyílik és gépkocsi fog kihajtani rajta. Alkalmazását javasoljuk minden toló- és nyílókapu, sorompó esetén, de mindenképpen indokolt a használata forgalmas utcára nyíló kapuknál, társasházaknál.
Számos változata létezik a villogó jelzőlámpának, néhány példa az Oktel Kft. telepítései közül
Élvédő gumi
a kapuk és sorompók ütközési felületén húzódó gumiprofil alkalmazása azért ajánlott, mert az automatika mozgási síkjába került személyt vagy gépjárművet megóvja a fémszerelvény okozta sérüléstől. Fajtái: pneumatikus, optikai, kapacitív.
Egyéb passzív kiegészítő eszközök
az automatizáláshoz nem közvetlenül tartozó elemeket a hatékonyabb és biztonságosabb működés érdekében alkalmazzuk. Ilyen például az
– útfestés, amellyel az áthaladó forgalmat terelhetjük vagy a szárnyaskapu mozgási síkját jelezzük;
– jelzőtábla, ami sebességcsökkentésre figyelmeztet;
– ‘fekvőrendőr’, ami sebességcsökkentésre kényszerít.
Bár az egyes kapunyitó rendszereknél említettük, fontosnak tartjuk hangsúlyozni itt is, hogy a motorok minden esetben önzárók, így külön zárszerkezetre nincs szükség. Minden automatikus nyitószerkezet fel van készítve arra, hogy áramszünet esetén kézzel is lehessen működtetni, persze csak az illetékesek számára.
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018