Beléptető olvasó
A beléptető olvasó feladata, hogy az azonosításra alkalmas eszközről szerzett információt továbbítsa a belépési pontról a vezérlő egységhez. Bemutattunk többféle azonosításra alkalmas objektumot, ezek lehetnek különféle elektronikus kártyák, és biometrikus azonosításkor valamely egyedi fizikai jellemzőnk. Jelenleg legelterjedtebb a közelítő (proximity) kártyás olvasó. A biometrikus rendszer ma még csupán a fokozott biztonsági igényekkel rendelkező felhasználó körében terjedt el, de a jövőben várható szélesebb alkalmazása.
Abban az esetben, amikor az olvasónak nincs szüksége közvetlen kontaktusra, nemcsak falra vagy állványra szerelhető, hanem el lehet rejteni a falba vagy burkolat mögé. Ezek az olvasók nyílást, vagy mozgó alkatrészt nem tartalmaznak, ezért karbantartást sem igényelnek. A biometrikus olvasókat szem előtt kell elhelyezni természetesen, hiszen például ujjlenyomat-olvasáshoz szükséges a közvetlen kapcsolat, ehhez kapcsolódóan pedig a folyamatos tisztítás is.
Beléptető terminál és vezérlő
A beléptető terminál belső intelligenciával rendelkező eszköz, nagy belső memóriával és belső órával. Az érvényes beléptetési adatokat, valamint a bekövetkezett eseményeket a terminál a memóriájában tárolja. Az olvasótól kapott adatok alapján önállóan, vagy számítógéppel összekötve eldönti, hogy az azonosított személy (vagy gépjármű) az adott időpontban az adott helyre jogosult-e belépni, vagy sem. Jogosultság esetén működtet egy elektromechanikus eszközt: elektromos zárral ellátott ajtót, forgóvillát, sorompót. Egy terminál egy, vagy két olvasót képes kezelni és általában LED-es, vagy LCD kijelzős visszajelzéssel rendelkezik.
Munkaidő nyilvántartó terminál
A munkaidő-nyilvántartó terminál a beléptető terminál funkcióin kívül rendelkezik egy billentyűzettel is, ami lehetővé teszi, hogy egy gyár, vagy üzem dolgozója be- és kilépéskor megadja mozgásának okait előre, vagy utólag: pl. szabadság, fizetett távollét, kiküldetés, betegség. Biztosítja annak a lehetőségét is, hogy a terminál segítségével adott dolgozó lekérdezze aktuális munkaidő egyenlegét és mozgási eseménynaplóját.
Kapcsolat a számítógéppel
A beléptető terminálok (akár több száz is) hálózatba köthetők, melyen belül az azonos funkciójú terminálok zónákba rendezhetők. A rendszerhez ajánlott számítógépet csatlakoztatni, mely a rajta futó, többnyire Windows alapú szoftver segítségével az alábbi feladatokat láthatja el:
- rendszer- és terminálparaméterek állítása;
- kártyák kezelése, időzónák kialakítása;
- mozgásadatok tárolása a merevlemezen;
- riasztási események definiálása;
- eseménylisták készítése;
- monitor üzemmódban a mozgások folyamatos figyelése;
- „Ki hol van?” lekérdezés;
- relék vezérlése, vészhelyzet programok kialakítása.
Őrjáratellenőrzés
A proximity beléptető eszközök különleges feladata lehet a telephelyőrzést végző biztonsági szolgálatok dolgozóinak ellenőrzése. Ilyenkor a biztonsági őr által felügyelt területen helyeznek el mechanikusan rögzített módon több speciális proximity „kártyát” (vagy a kártya funkcióját betöltő gomb, vagy hasáb alakú azonosító eszközt) és a hordozható kivitelű kártyaolvasóval kell az őrnek megadott időpontokban és sorrendben végigjárnia egy előre kijelölt ellenőrzési útvonalat. A hordozható kártyaolvasóból a későbbiek során a biztonsági szolgálat, vagy a telephely vezetője számítógép segítségével nyerheti ki az őr mozgási adatait. Az eszköz segítségével helyszíni ellenőrzések nélkül is figyelemmel kísérhető pl. egy éjszakai őrség munkavégzése.
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018