Forgókaros beléptető

A beléptetőrendszereknek több célja is lehet: illetéktelen behatolás megakadályozása,  a jogosult személyek zavartalan belépésének biztosítása, a haladási irány meghatározása, forgalomszámlálás, stb.
Fejezetünkben átnézzük azokat a mechanikus vagy elektromechanikus szerkezeteket, amelyek a beléptető rendszerek belépési pontjainál biztosítják, hogy engedélyezés után egyszerre csak egyetlen személy vagy jármű tudjon áthaladni. Funkciójuk egyszerű: egyik irányból átengedik az érkezőket, a másikból nem, valamint jelzést adnak, ha valaki jogosulatlanul átlépi a kaput. Erre számos megoldás van, például a forgóvillák, forgókapuk, sorompók (pl. parkolórendszerek ki- és bejáratánál)
Bár az elektromos zárral felszerelt ajtók is hasonló célt szolgálnak, erről a fajta megoldásról nem itt, hanem az Elektromos zárak almenüben olvashat.

Derékmagasságú beléptető eszközök

A forgóvillák és a forgókeresztek nem zárják le teljes magasságban a belépési pontot, ezért viszonylag könnyen át lehet hatolni egy ilyen derékmagasságú beléptetőn. Emiatt alkalmazásuk olyan helyen indokolt, ahol a belépés ellenőrzése kiegészül biztonsági őrrel, portaszolgálattal vagy videó megfigyelő rendszerrel.  Ha valaki átugrik vagy átmászik a karokat kikerülve, kikerülhetetlenül megszakítja az infrasorompó sugarait, ami riasztást generál, és ilyenkor szükséges a a személyzet közbelépése.

Kollégiumi beléptető - zárva
Kollégiumi beléptető – zárva
A zöld led jelzi, hogy át lehet haladni
A zöld led jelzi, hogy át lehet haladni

Mechanikus eszközök

Mechanikus beléptető eszköz esetén a belépő személy tolja vagy inkább hajtja ki a könnyen mozgatható kart, amely ellenkező irányba nem hajtható ki. Ezt a ‘mozgatható korlátot’ alkalmazzák pl. áruházakban a vásárlás nélkül távozók kiengedésére is, biztonsági őr közreműködésével.

Elektromechanikus beléptető

Elektromechanikus működésű eszköz a forgóvilla, amelynek többféle típusú fémszerkezete is lehet. Néhány példa:

  • Háromkaros forgóvilla: három, egymástól 120o fokos szögben álló ága van, amelyek a középponttal 45o fokos szöget zárnak be. Ezek a karok állítják meg az érkezőket, hiszen az egyik mindig vízszintesen van, a másik kettő lefelé néz és nem képez akadályt. Többféle változattal találkozhatunk: van, amelyiket kézzel mozdítjuk tovább, van motoros rásegítéssel működő, és automatikus nyíló is, de minden esetben elektronika által vezérelt a dob elmozdulása illetve rögzülése. Szintén opcionális a karok középponthoz való rögzítése: fixen szerelt és csuklópontos lehet. A csuklópontos karokat egyszerűen ki lehet iktatni, a menekülés útját szabaddá lehet tenni, azonban a fix kar esetében ez nem megoldható.
  • Forgókereszt: lehet három vagy négyágú, és vízszintes forgásirányban működik.
  • Forgólapok: motoros hajtású.

Kiegészítő alkalmazások

A félmagasságú beléptető rendszerek testreszabását különféle kiegészítők segítik.

  • Automatizálás: a belépő személyek különböző sebességgel érkeznek, ezért két szenzorral be kell mérni a sebességet, mikroszámítógép az adatokat elemezve kiszámítja a nyílás idejét.
  • Jegykezelés: éppúgy, ahogy proximity kártyával vagy bármely biometrikus azonosítóval lehet bizonyítani a belépési jogosultságot, egyszer használatos eszközzel, pl. közlekedési- vagy belépőjeggyel is megtehetjük ezt. A jegykezelő pedig kiváltható a megfelelő szoftverrel és hardverrel (olvasó).
  • Kétirányúság: egyes típusoknál a vezérlés alkalmas arra, hogy a kapu két irányban is átengedje a forgalmat, természetesen nem egyszerre, hanem vagy/vagy lehetőségként.
  • Kijelzés: státuszjelző – és iránymutató LED kijelzés
  • Pánik-riasztás: szabadon forgóvá tehető a forgóvilla.
  • Nyomógombos vezérlés: biztonsági- vagy portaszolgálat részére

Teljes magasságú beléptető eszközök

mexhanikus_eszkoz2
A forgókapuk és a zsilipek a belépési pont teljes magasságában akadályozzák a védett térbe történő bejutást, ezért ezeknél a nyílászáróknál az átjutás csak rombolással, a berendezés összetörésével valósítható meg. Az ellenőrző ponthoz nem kell külön biztonsági őr vagy videómegfigyelő kiegészítés, de a félmagasságú beléptető eszközökhöz képest drágábbak. Irodaépületeknél alkalmaznak teljesen üvegezett kivitelű forgókaput is, de ipari és nagy biztonságú objektumok esetén célszerű a masszív, fémrácsos, egy- vagy kétkapus kivitel . Strapabíró mechanikával, hidraulikus csillapítással, visszaforgás-gátlóval és önbeálló rendszerrel készülnek.

Különleges beléptető eszközök

Optikai beléptető

Ez az eszköz nem képez fizikai akadályt az áthaladók számára, csupán jelzésértékű térelválasztónak látszik. Azonban az oszlopok közötti optikai szenzorok riasztást generálnak, amint egy jogosulatlan személy át akar lépni a kialakított vonalon. Kártyás vagy biometrikus beléptetővel integrálható. Az azonosítást követően egy személy áthaladását engedélyezi, de érzékeli, ha több személy próbálna belépni, ebben az esetben is riaszt.
Az optikai beléptető csöndes, diszkrét, felhasználóbarát és remekül alkalmazható forgalom számlálásra.

Beléptető gyorskapu

A jogosulatlan belépést egy gyorsan felnyíló kar vagy kicsúszó üvegpanel akadályozza meg. Ezeket mikroprocesszor által vezérelt mechanikus karok mozgatják, precíz és biztonságos módon. Fotocella védi a jogosulatlan belépőt az ütéstől vagy a beszorulástól, a karok avgy szárnyak visszahúzódnak, ha közéjük akadály kerül. Amennyiben  a jogosult belépő mögött próbál besurrani valaki, aktiválja a riasztórendszert. Létezik alapállapotban zárt kapu, amely csak a jogosultakat engedi át, ebben az esetben szenzorok mérik fel az érkező sebességét és a vezérlés nyitja majd zárja a szárnyakat. Az alapállapotban nyitott kaput  lehet bizonyos időszakokban zárva tartani (pl. nyitvatartási időn túl) vagy kombinálható más beléptetőeszközökkel. A kapuk szélessége lehetővé teszi a mozgáskorlátozott személyek belépését is.

Mechanikai eszközök gépjárművek beléptetéséhez

  • sorompó
  • egy- vagy kétszárnyas nyílókapu
  • tolókapu

Működésükről az Automata kapu valamint az Automata sorompó menüpontjainkban található részletesebb leírás.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018