Hangosító rendszer

Mindenkinek ismerős, hogy munka, bevásárlás, sport, pihenés közben halk háttérzene szól. A városban hirtelen felépül egy színpad, melyen este koncertet adnak. Az iskolarádió adását a nagyszünetben minden diák hallja, és a szerelőcsarnokban a folyamatos háttérzene mellett, külön jelzik a szüneteket, ebédidőt.  A közös pont ezekben a helyzetekben a hangosító rendszer.

Tudományosan bizonyított tény, hogy a kellemes hangok a tudatainkat befolyásoló eszköz. A zene kellemes emlékeket és érzelmeket képes felidézni, stresszoldóként hat. Egyre több cég fordít nagy hangsúlyt a jó dolgozói közérzet biztosítására, különböző hangosító rendszerek kiépítésével, ezzel is elősegítve többek közt a hosszútávú munkaerő megtartását.

Bizonyos üzemekben, éttermekben, bemutatótermekben, intézményekben, ahol szükség van a háttérzene, bemondások, közlemények, jelzések közvetítésére, a hangosítás legkorszerűbb megoldása a központilag vezérelt épülethangosító rendszer. Ezek a rendszerek lehetnek egyszerűbbek vagy több zónásak, alkalmi rendezvényeken szabadtéri és ideiglenes beltéri előadótermekben szükséges koncertek, előadások megtartásához. Ahol nincs kiépített hangosító rendszer, ott hordozható eszközökkel kell a hangosítás megoldani.

Többzónás 100V épülethangosító rendszer

Nagyobb épületeknél szükség lehet bizonyos helyiségekben, illetve helyiségcsoportokban eltérő bemondások, műsorok közvetítésére. Ilyen esetekben célszerű többzónás hangosító rendszert kialakítani, több helyiségből álló irodaházakban, bevásárlóközpontokban üzemekben célszerű alkalmazni.
A fenti blokkvázlaton látható többzónás hangrendszer esetében megoldható például, hogy a háttérzene az összes zónában szól, bemondást, vagy hangjelzést csak az egyik zónába közvetítsünk. Az egy zónára csatlakoztatható hangsugárzók számát ennek a központi keverőerősítőnek a teljesítménye korlátozza.

A többzónás épülethangosító rendszer részei:

Központi keverőegység egy keverőerősítő, melyre több hangforrás kapcsolható.

Az utasító mikrofonról végezhető a zónák kiválasztása, bemondás a kívánt zónába, illetve innen lehet vezérelni a hangjelzéstárolót

Időzíthető üzenet és hangjelzéstároló: Lehetőség van előre felvett közlemények, vagy gyárilag programozott hangjelzések időzített megszólaltatására.

Számítógép: számítógép is csatlakoztatható, zenei vagy egyéb hangfelvételek tárolására és lejátszására

Vonalmeghajtó erősítőket alkalmazunk, amennyiben több hangsugárzóra van szükség.

Az épülethangosító rendszerek megvalósításánál olyan álmennyezeti és dobozos hangsugárzókat alkalmazunk, amelyek színben és formában esztétikusan illeszkednek az épület belső környezetéhez.

Hangszórók:

Teljesítményesrősítők:

Zónás keverőerősítők

Asztali mikrofonok

Vészhangosítás

Az evakuációs hangosítás akkor lép működésbe, amikor egy vészhelyzet esetén, esetleges tűzesetkor a pánik elkerülése érdekében,  minél gyorsabban ki kell üríteni az épületet. Ilyenkor a vészhangosító rendszeren keresztül gyors, tiszta és egyértelmű utasítások segítsék a pánikhelyzet kialakulásának megakadályozását és a menekülést.

A vészhangosítási rendszer az érintett szektorba vagy az épület egészébe a megfelelő üzenetet azonnal eljuttatja. A menekítést irányító tűzoltó a bemondómikrofonon keresztül hatékonyan és gyorsan tudja értesíteni az épületben tartózkodókat a menekülési irányról. A rendszer képes előre rögzített hangüzeneteket is automatikusan beindítani. A különálló hangkörök (hang zónák) kialakításával az egyes épületrészekben, szinteken tartózkodókat külön-külön lehet értesíteni, és több lépcsőben és biztonságosan kiüríteni.

Induktív hangrendszerek(fix telepítésű és hordozható)

Az Európai Unióban különösen nagy figyelmet fordítanak a fogyatékkal élő emberek közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférésének biztosítására.

A hallókészüléket viselők számára mindennapos problémát jelent a hallókészülékük mikrofonján át beérkező hangok értelmezése és megértése.

Az indukciós hurok helyes megnevezése hangfrekvenciás hurokerősítő-rendszer. Az indukciós hurkokat azzal a céllal fejlesztették ki, hogy a hallásukban sérült emberek számára hanginformációkat tegyenek érthetőbbé lehetővé téve számukra azok problémamentes befogadását és megértését.

A hallókészülék fejlesztők célja, hogy megközelítsék a tökéletes minőségű, természetes hangzást, ma már az indukciós hurok segítségével lehetséges akár színházi és hangversenytermi nézőtereket kiváló hangminőségben lefedni.

Referenciák:

Iskolák éttermek, üzletek …….

Vicotech Kft Bicske

Tamási Hús Kft.