HD CCTV

A HD-CVI, a HD-TVI, az AHD és a HD-SDI kamerarendszer

Dahua HAC-HDBW2220R-Z HD-CVI dome kamera
Dahua HAC-HDBW2220R-Z HD-CVI dome kamera

A HD CCTV, vagyis a nagyfelbontású zártláncú TV rendszer a megfigyelő rendszerek speciális válfaja, amely az analóg CCTV rendszerek koaxiális kábeles jelátviteli megoldásának felhasználásával digitális vagy analóg adatátviteli technikát alkalmazva HD felbontásban közvetíti a képeket. A HD CCTV a megapixeles, IP alapú CCTV rendszerek alternatívájának is tekinthető. A HD CCTV rendszer által létrehozott kép jobb minőségű lehet, mint amit a HD IP CCTV rendszer biztosít. A leglényegesebb különbség köztük, hogy a HD CCTV rendszer a kameraoldalon nem alkalmaz tömörítést és a jelátvitelnél nincs szükség a TCP/IP protokoll alkalmazására. A HD CCTV kifejlesztésének elsődleges célja az, hogy a már meglévő koaxiális vezetékhálózat felhasználásával, kizárólag a kamerák, a rögzítő és a monitor cseréjével lehessen nagyfelbontású (HD) kamera rendszert kiépíteni. 2011-ben a digitális HD CCTV jelent meg a piacon a HD-SDI technológiával, 2013-ban pedig követte az analóg HD CCTV megjelenése a HD-CVI, majd 2014-ben a HD-TVI és az AHD technológiákkal.

A HD CCTV kialakulásának előzményei és története

A HD CCTV a CCTV rendszerek legújabb technológiája. A HD CCTV kifejlesztésének alapját a HDTV, vagyis a nagyfelbontású kereskedelmi műsorsugárzás szabványai jelentették. A nagyfelbontású televízió technológiája sokkal régebbi múltra tekint vissza, mint gondolnánk, hiszen mintegy harminc éve kezdődtek az első ilyen kísérleti adások még analóg műsorsugárzással. A nagyfelbontású eszközök iránti igény évtizedekkel ezelőtt kikövezte az utat olyan új technológiák számára, mint a HDTV, a megapixel IP és a HD CCTV.

Dahua HFW2220R-Z HD-CVI kamera 1
Dahua HFW2220R-Z HD-CVI kamera 1

Dahua HFW2220R-Z HD-CVI kamera 2
Dahua HFW2220R-Z HD-CVI kamera 2
Dahua HFW2220R-Z HD-CVI kamera 3
Dahua HFW2220R-Z HD-CVI kamera 3

A digitális HD CCTV története

Az a tény, hogy csak mostanában kerül sor a HDTV rendszerek elterjedésére, egy összetett folyamat eredménye. Egyrészt a gyártási és az eladási költségei is igen magasak voltak, hiányoztak a globálisan is elfogadott szabványok, valamint a digitális technika is igencsak gyerekcipőben járt. 1999 tekinthető fordulópontnak, mert ekkor került bevezetésre az ITU (Nemzetközi Távközlési Unió) által javasolt szabvány. Ebben az új digitális HD szabványban meghatározták magát a képformátumot (melyet CIF-nek, azaz Common Image Format-nak nevezték el), illetve annak főbb tulajdonságait. Eszerint a HD képformátum négyzet alakú pixelekből, 1125 teljes TV sorból, 16:9-es oldalarányból és 1920×1080 pixel felbontásból áll. A képváltási frekvencia és a letapogatás módja ekkor még nem került definiálásra, ez később az SMPTE-re (The Society of Motion Picture and Television Engineers, vagyis Mozgókép- és Televíziós Mérnökök Egyesülete) hárult, akik kétfajta szabványt jegyeztettek be. Az SMPTE 296M, más néven HDTV 720P szabvány 1280×720 pixelben határozza meg a felbontást, progresszív letapogatás mellett, országtól függően 25/30 vagy 50/60 Hz-en, ami a másodpercenkénti 25 vagy 30 képkockás képfrissítési sebességgel egyezik meg. Az SMPTE 274M, más néven HDTV 1080 szabvány felbontása 1920×1080 pixel, és szintén 50/60 Hz-en, 25/30-as képfrissítéssel a progresszív mellett a váltott soros letapogatást is engedélyezi. A két szabványban közös, hogy mindkét esetben 16:9-es formátumról van szó, és a nagy színpontosság is követelmény.

Hikvision DS-7208HGHI HD-TVI 8 csatornás DVR belseje
Hikvision DS-7208HGHI HD-TVI 8 csatornás DVR belseje

Az SMPTE, mint a világ legtöbb videotechnikai szabványának megalkotója hozta létre az SMPTE-292M szabványt is. Az SMPTE-292M, vagy más néven a HD-SDI szabvány egy soros digitális interfész definícióját fogalmazta meg, ami a nagyfelbontású, tömörítés nélküli, koaxiális kábelen továbbított videojelre vonatkozik. A HD-SDI szabvány a tévétársaságok igénye alapján született, mert a tévéstúdiókban komoly igény mutatkozott olyan jelátviteli technikára, amellyel veszteségmentesen lehetett HD felbontású video anyagot továbbítani a stúdiókon belül. A HD-SDI egy olyan szabványos HDTV protokoll, amely lehetővé teszi a nagyfelbontású videó veszteségmentes átvitelét.

A HD CCTV megalkotói erre a szabványra építették az új CCTV technológiát. Érdekes, hogy a HD CCTV kifejlesztése nem a neves és közismert hagyományos analóg CCTV gyártók nevéhez fűződik, hanem néhány kevésbé ismert amerikai, kanadai és távol keleti céghez. Ők hozták létre 2009-ben az ausztrál székhelyű HDCCTV Szövetséget (HDCCTV Alliance), amely összefogta és specifikálta a HD CCTV fejlesztéseit. Bár kezdetben mutatkozott némi szkepticizmus a HD CCTV hosszú távú létjogosultságát illetően, a szövetség taglétszámának folyamatos bővülése épp az ellenkezőjét bizonyította. A HD-SDI gyártmányok 2011 első féléves világpiaci megjelenését követően a HD CCTV eszközök a második félévben Magyarországon is kereskedelmi forgalomba kerültek. A HD-SDI gyártmányok egyre nagyobb mennyiségben jelentek meg a biztonsági kamerarendszerek piacán, bár nem tudták megtörni sem a hagyományos analóg, sem az IP alapokon működő CCTV eszközök dominanciáját. 2014-ben viszont – annak ellenére, hogy a HDCCTV Alliance támogatásával megjelent a piacon a digitális HD CCTV második generációja, a HD CCTV DT 2.0 (Digital Transmission 2.0) – a növekedés megtorpant, sőt látványos forgalomcsökkenésnek lehettünk tanúi. Piacra kerültek ugyanis az első analóg HD CCTV és ezen belül is a HD-CVI gyártmányok. . Az analóg HD CCTV viharos gyorsasággal terjedt világszerte, rövid időn belül kiszorítva a piacról a digitális HD CCTV-t. 2015-ben a HD-SDI technológia alkalmazása gyakorlatilag megszűnt, a HDCCTV Alliance jelentősége pedig teljesen háttérbe szorult.

Az analóg HD CCTV története

A HD-CVI kamerarendszer

Dahua HCVR5108-S3 8 csatornás tribrid HD-CVI DVR
Dahua HCVR5108-S3 8 csatornás tribrid HD-CVI DVR

Hozzászoktunk, hogy az elektronikai rendszereknél a korábbi, vagyis a hagyományos technológiát az analóg működésű eszközök jelentik. A HD CCTV esetén ez fordítva van: először a digitális adatátvitelt alkalmazó termékek jelentek meg a piacon és az analóg működésűek csak évek múlva követték. A HD CCTV történetében 2012 júliusában következett be ez a meglepő fordulat. Ekkor ugyanis a kínai Dahua cég (forgalmát tekintve a világ második legnagyobb CCTV gyártója) bejelentette az általa kifejlesztett és 12 szabadalommal támogatott HD CCTV szabványt, a HD-CVI-t (High Definition Composite Video Interface – Nagyfelbontású Összetett Videó Interfész), mint olyan technológiát, ami koaxiális kábelen keresztül történő tömörítetlen analóg jelátvitelt biztosít. Vagyis nem a HD-SDI digitális adatátviteli módszerét, hanem egy új, analóg technológiát kezdett alkalmazni. 2013 júliusában a Dahua belépett a HDCCTV Szövetségbe, ahol azonnal a szervezet fejlesztését meghatározó, irányító szerepet kapott és még ugyanebben az évben forgalomba hozta az első HD-CVI technológiájú kameráit és rögzítőit. 2014 elején a második generációs digitális adatátviteli technológia ratifikálása mellett a HDCCTV Alliance szabványává vált a Dahua által kifejlesztett második generációs analóg adatátviteli technológia is, a HD-CVI 2.0. Fő jellemzője a progresszív letapogatás, a plug and play (csatlakoztasd össze és használd) funkció, és az akár 500 méteres hosszúságú kábelszegmensek alkalmazásának a lehetősége. A HD-CVI kezdetben meglehetősen zárt rendszer volt, hiszen csak a kifejlesztője, a Dahua használta. Később viszont a Dahua már nemcsak a saját gyártású kameráiba és rögzítőibe építette be a HD-CVI chipset-eket, hanem hozzáférhetővé tette őket más gyártók számára is.

Dahua tribrid HD-CVI DVR csatlakozó felülete
Dahua tribrid HD-CVI DVR csatlakozó felülete

2016 elején a Dahua több, mint 200 biztonságtechnikai DVR- és kameragyártó partnerének kínálatában találhatunk HD-CVI technológiájú termékeket. 2016 tavaszán a Dahua bejelentette a 3. generációs HD-CVI eszközök néhány hónapon belüli piaci megjelenését. Ezeknél már – jó minőségű koaxiális kábelek alkalmazásával – a kamerák és a rögzítő közötti távolság akár 1200 méter is lehet és alkalmasak lesznek a HD felbontásnál jóval részletgazdagabb 4K (Ultra HD) képfelbontás kezelésére is. Megjelennek az öt különböző technológiájú kamera videojelét fogadni képes penta-brid rögzítők is, amik egyúttal a nagyobb képtömörítési arányt biztosító H264+ tömörítési eljárást alkalmazzák. Az új generációs eszközök piaci megjelenése 2016 őszére várható. A HD-CVI technológia fejlődésének sebességét mutatja, hogy a 2013-as kezdetektől 2016 tavaszáig a világ 150 országában több mint 10 millió HD-CVI kamerarendszer került felszerelésre.

A HD-TVI kamerarendszer

Hikvision DS-7208HGHI HD-TVI 8 csatornás DVR
Hikvision DS-7208HGHI HD-TVI 8 csatornás DVR
A Hikvision DVR hátlapja
A Hikvision DVR hátlapja

A HD-TVI (High Definition Transport Video Interface – Nagyfelbontású Videó Szállító Interfész) kifejlesztése az amerikai Kalifornia államban 2012-ben alapított Techpoint cég nevéhez fűződik. A cég fejlesztő csapatát annak a Techwell cégnek a kulcsemberei hozták létre, amely az Intersil cég által történt felvásárlásig az amerikai analóg DVR piac chipset-jeinek meghatározó gyártója volt. A Techpoint tulajdonképpen félvezetőgyártó, aki kezdetben a HD-SDI kamerarendszerekhez fejlesztett integrált áramköröket, majd 2014 elején piacra dobta a HD-TVI technológiájú chipset-jeit. Napjainkig már több száz kamera- és DVR gyártó számára értékesíti a HD felbontású analóg videó megfigyelő rendszerekhez kifejlesztett integrált áramköreit. Termékeinek legnagyobb vásárlója a kínai Hikvision cég (forgalmát tekintve a világ legnagyobb CCTV gyártója), akit – tévesen – a HD-TVI CCTV rendszerek megalkotójának tekintenek. A Hikvision alkalmazza még a technológiára a Turbo HD elnevezést is. A HD-TVI kamerák és digitális rögzítők főbb műszaki paraméterei megegyeznek a HD-CVI termékek jellemzőivel, de nem kompatibilisek azokkal. Egy HD-CVI kamera nem köthető össze egy HD-TVI DVR-rel és fordítva, egy HD-TVI kamera videojelét sem tudja feldolgozni egy HD-CVI rögzítő. 2016 tavaszán, a Dahuával szinte egyidőben jelentette be a Hikvision a 3. generációs HD-TVI eszközök 2016 második félévére prognosztizált piacra kerülését. A technikai újdonságok hasonlóak a Dahua által bejelentettekkel: megnövelt kábelhosszak és a 4K képfelbontás alkalmazásának lehetősége, 4 különböző technológiájú kamera videojelét fogadni képes quad-brid rögzítők megjelenése, a H264+ tömörítési eljárás alkalmazása.

Az AHD kamerarendszer

TCAHD-ProMZ7203IR AHD kompakt kamera
TCAHD-ProMZ7203IR AHD kompakt kamera

A piacon utoljára, 2014. májusban megjelent AHD (Analog High Definition – Analóg Nagyfelbontás) technológia kifejlesztése az 1997-ben alapított koreai Nextchip céghez kötődik. Kezdetben csak a 720P felbontású DSP (Digital Signal Processing) és ISP (Image Signal Processing) integrált áramköreivel jelent meg a piacon, de néhány hónappal később, 2014. októberben forgalomba hozta az 1080P felbontású chip-jeit is. A HD-TVI-hez hasonlóan itt is egy félvezetőgyártó a technológia létrehozója, aki bármely kamera-, vagy DVR gyártó számára értékesíti az integrált áramköreit. Az AHD-hoz jó ideig nem kapcsolódott nagy, ismert kamerarendszer gyártó neve, ennek ellenére rövid időn belül számos távol-keleti biztonságtechnikai kamera- és DVR gyártó kínálatában megjelent. 2016 tavaszán viszont a Samsung Techwin (pontosabban, most már Hanwha Techwin) is megkezdte az AHD technológiájú kamerák és a rögzítők gyártását. Az AHD főbb műszaki jellemzői hasonlóak, mint a HD-VCI és a HD-TVI gyártmányoké, de az AHD kamerák és rögzítők is csak egymással illeszthetőek, a két másik analóg kamerarendszer típus elemeivel nem kompatibilisek.

A HD CCTV általános jellemzői és előnyei

A HD CCTV abban nagyon hasonlít a hagyományos analóg CCTV hálózathoz, hogy ez is két pont közötti rendszer. A videojel továbbítása koaxiális kábelen történik, nagy adatátviteli sebességgel, tömörítés nélkül, akár a full HD TV-knél megismert képminőségben. A hagyományos analóg CCTV rendszereknél alkalmazott 75 ohmos koaxiális kábelek három bevált típusa, az RG11, az RG6 és az RG59 itt is használható. A jelátvitel hatótávolsága – a kábel gyártójától és a kábel minőségétől is függően nagyobb (digitális HD CCTV esetén), vagy jelentősen nagyobb (analóg HD CCTV esetén) lehet, mint az IP alapú kamerarendszerek esetén. Mindez egyértelmű előnyt jelent az IP CCTV rendszerek csavart érpáras (CAT5, CAT6) kábelezésének 100 méteres korlátú kábelszegmenseivel szemben. További előnye, hogy a 25 kép/s adatátviteli sebességű élőképet közel késleltetés nélkül továbbítja a hálózaton. Az IP kamerás rendszereknél ez csak nehezen oldható meg, ott többnyire még szembetűnő az élőképhez viszonyított késleltetés. Természetesen a HD CCTV esetén is találkozunk tömörítéssel, de ez nem a kameráknál történik, hanem a digitális rögzítőnél (DVR). Itt szükség is van rá, hiszen a nagyfelbontású videó adatfolyam (stream) tárolása csak nagymértékű tömörítés alkalmazásával oldható meg. A DVR-ek a bemeneteiken fogadják a kamerák felől érkező tömörítetlen videojeleket, majd a beépített winchesterekre már H.264 alapú tömörítéssel mentik le a video adatfolyamot. Ha nem élőképet nézünk, hanem a rögzítőn tárolt videofelvételeket, akkor azért érzékelhető, hogy tömörített felvételeket látunk. A HD CCTV építőelemei közül a kamerák 1,3 vagy 2 Mp-es CMOS képérzékelőt tartalmaznak. Ezek a HD kamerák általában alacsonyabb árszintűek, mint a hasonló paraméterű IP kamerák, ugyanis hiányoznak belőlük a tömörítést végző áramkörök. A HD-SDI rögzítők árszintje viszonylag magas, és elsősorban ez vezetett oda, hogy teljesen kiszorultak a piacról. Az analóg HD CCTV rögzítők árai viszont nem sokkal haladják meg a hagyományos analóg DVR-ek árait.

HD-TVI dome kamerák
HD-TVI dome kamerák

Összehasonlítva az analóg és az IP kamerákkal, a HD CCTV számos előnnyel rendelkezik. Az analóg rendszerekhez képest jóval nagyobb felbontású, az IP kamerákhoz képest pedig sokkal könnyebb rá az átállás, hiszen nem igényli a számítógép hálózati technológia ismeretét.

A hagyományos analóg kamerák 575 TV soros függőleges felbontása a PAL szabvány korlátai miatt nem léphető túl. A 720p HD CCTV felbontása ezzel szemben a hagyományos analóg CCTV felbontásának (SD felbontás) majdnem háromszorosát, míg az 1080p közel hatszorosát biztosítja. 2015-re a CCTV gyártók jelentős része befejezte, vagy minimálisra csökkentette a PAL (és az NTSC) szabványú analóg kamerák gyártását és áttért valamelyik nagyfelbontású CCTV rendszer elemeinek előállítására. Az SD felbontású kamerák gyártása annyiban megmaradt, hogy számos analóg HD CCTV gyártó kínálatában szerepelnek olyan kamerák, amelyek átkapcsolhatók hagyományos analóg üzemmódra is és így akár egy régi telepítésű kamerarendszerbe is beilleszthetők.
A HD előnye a részletgazdag kép. Emiatt különösen kedvelt az olyan magas biztonsági kockázatot jelentő környezetben, mint a bankok vagy a kaszinók, ahol az arcfelismerés lényeges szempont. A HD CCTV további előnye, hogy a kamerakép rögzítése mellett lehetővé teszi a felhasználónak a felvételekbe történő betekintést és belenagyítást, a folyamatos rögzítés megzavarása nélkül.

Mivel a HD kamerák egyik jellemzője a nagy felbontás, ezért kiválóan használható olyan területeken, ahol magas a forgalmi aktivitás, mint például a repülőtereken, pályaudvarokon, metróállomásokon, bevásárlóközpontokban. Múzeumokban, szállodákban, kiskereskedelmi üzletekben és élelmiszerláncoknál is előnyös ezt a technológiát alkalmazni, hiszen nemcsak valós időben láthatjuk a képet (nincs a tömörítésből adódó késleltetés), hanem széles látómezőben igen részletes képet kapunk. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy a HD felbontású kamerák nyújtotta nagy felbontás csak akkor élvezhető, illetve használható ki igazán, ha a hozzá csatlakoztatott objektív megapixel felbontású. Ellenkező esetben a gyengébb minőségű optika a hagyományos analóg kamera szintjére képes lerontani a képminőséget. Különösen igaz ez a full HD, valamint a közeljövőben megjelenő UHD felbontású kamerákra.

Az új technológiákra való áttérés általában jelentős pluszköltséget ró a felhasználóra. A HD CCTV rendszerek esetében azonban nem ez a helyzet. A technológia zökkenőmentesen integrálható a már meglévő analóg rendszerekbe, hiszen az esetek zömében fel lehet használni a már kiépített koaxiális kábelezést. Csak a kamerák és a rögzítő cseréjével kell számolni.

 Analóg és HD CCTV kép minőségkülönbsége 1. (Forrás: www.thehdcctv.com)
Analóg és HD CCTV kép minőségkülönbsége 1. (Forrás: www.thehdcctv.com)
 Analóg és HD CCTV kép minőségkülönbsége 2. (Forrás: www.thehdcctv.com)
Analóg és HD CCTV kép minőségkülönbsége 2. (Forrás: www.thehdcctv.com)

A digitális HD CCTV jellemzői

A digitális HD CCTV-nél alkalmazott HD-SDI szabvány igen nagy, 1,485 Gbit/s értékű, tömörítés nélküli adatátviteli sebességet határoz meg, akár 1920×1080 pixeles HD felbontásban. Mivel a HD-SDI technológia a szigorú előírásokra épülő SMPTE-292M szabványra épül, ez egyúttal azt is biztosítja, hogy a különböző gyártók HD-SDI eszközei kompatibilisek és összekapcsolhatók legyenek egymással. Hangsúlyozzuk, hogy minden HD-SDI rendszer másodpercenkénti 25 (vagy 30) képkockás képfrissítési sebességgel és az analóg HD CCTV eszközöknél jellemzően jobb színhűséggel rendelkezik. A jelátvitel hatótávolsága RG6 kábeltípus esetén 180-230 méter, RG59 esetén pedig 100-170 méter. Mivel a hagyományos analóg kamerarendszerek esetén a közepes árkategóriájú RG59 típusú kábelek alkalmazása a jellemző, ezért általánosságban kijelenthető, hogy a HD-SDI kamerarendszereknél használható kábelszegmensek jellemző maximális hossza 150 méter. Jelismétlők (repeaterek) alkalmazása esetén az egyes kábelszegmensek távolsága akár 1 kilométernél is nagyobb lehet. Igaz, a jelismétlők alkalmazása jelentősen növelheti a kamerarendszer költségét. A HDCCTV Alliance által 2014-ben ratifikált HD CCTV DT 2.0 szabvány már biztosította a kamerák rögzítő oldalról történő távvezérlési beállításainak a lehetőségét a videojel továbbítását biztosító kábelen keresztül. Érdekes, hogy a HDCCTV Alliance második generációs digitális HD CCTV szabványánál már csak HD-SDI stílusú adatátvitelről van szó, az SMPTE-292 szabvány alkalmazását már nem deklarálták.

A HD-CVI, a HD-TVI és az AHD kamerarendszer jellemzői

A három, jelenleg a piacon levő analóg HD CCTV technológia műszaki paraméterei között vannak különbségek, de a főbb jellemzőik mégis azonosak. Mindhárom technológia chipset-jeit kifejezetten biztonságtechnikai célú rendszerekre fejlesztették ki. Persze ismét hangsúlyozzuk, hogy a HD-CVI, a HD-TVI és az AHD technológiájú kamerarendszerek elemei között nincs kompatibilitás, sőt arra sincs garancia, hogy a különböző gyártók egyazon technológiájú termékei teljesen csereszabatosak legyenek egymással. Például X gyártó HD-TVI-s PTZ kameráját nem biztos, hogy Y gyártó HD-TVI-s rögzítőjéről problémamentesen lehet vezérelni. A három technológia jelenleg versenyben áll egymással és mindegyik a saját előnyeit hangsúlyozza a másik kettővel szemben. Könnyen lehet, hogy közülük hosszú távon csak egy marad meg a piacon. . Helyzeti előnye a HD-CVI-nek van, hiszen jóval korábban jelent meg a piacon, mint versenytársai és az időtényezőnek a technológiai fejlődésben és a fejlesztésekben még mindig fontos szerepe van. További előnyt jelent, hogy a képfeldolgozó chipset-ek, valamint a kamerák és a rögzítők fejlesztése is egy cégen belül összpontosul. Már nem igaz az a vád sem, hogy a Dahua rendszere nem annyira nyitott platformú, mint a két másik technológia. Ma már a Dahua szinte bármelyik CCTV gyártónak eladja a chipset-jeit. A HD-TVI mellett szóló legfőbb érv, hogy a technológia fő alkalmazója, a világ legnagyobb CCTV gyártója, a Hikvision egyúttal a világ legnagyobb videotechnikai fejlesztőmérnök csapatát foglalkoztató cége is. Az AHD technológia előnye a többiekhez képest a némileg alacsonyabb ár. Kérdés, hogy ez hosszú távon nem megy-e a minőség és a megbízható működés rovására.
A legújabb tendenciák alapján egyelőre az egyes technológiák bizonyos szintű integrálódása látszik inkább. Mindemellett a különböző technológiájú analóg HD CCTV gyártók piaci versenye továbbra is rendkívül erős.

TVN-21SMVRL HD-TVI dome kamera
TVN-21SMVRL HD-TVI dome kamera
TVN-21SMVRL HD-TVI dome kamera LED-jei
TVN-21SMVRL HD-TVI dome kamera LED-jei

A HD felbontású analóg kamerarendszerek a nagy felbontású (HDTV 720p, vagy HDTV 1080p) analóg videojelet a hagyományos analóg video rendszereknél is alkalmazott 75 ohmos koaxiális kábeleken keresztül, magas jel-zaj viszony mellett, progresszív letapogatással, nagy távolságra továbbítják. A nagy távolság mintegy 300 métert jelent RG59-es és 500 métert RG6-os kábel alkalmazása esetén. Ez jóval nagyobb hatótávolságot jelent, mint akár a HD-SDI, akár az IP rendszerek pont-pont konfigurációjú kialakítása esetén. Nagy előnyt jelent, hogy ugyanazon a koaxiális kábelen, ami a kamerát a rögzítővel összeköti, a videojelen kívül egy időben, szinkronban továbbíthatók az audio- és a vezérlőjelek is. Így a kamerák OSD menüje elérhető a rögzítő menüjén keresztül, szükségtelenné téve külön vezérlő kábeleknek az alkalmazását, valamint a kamerák menüvezérlő kezelőszervekkel történő ellátását. A PTZ kamerák vezérlése is megoldható a videojelet vivő kábelen keresztül. Ez a tény, valamint az, hogy a kamerákba – az IP kamerákkal ellentétben – nem kell beépíteni tömörítő áramköröket, lehetővé teszi, hogy az analóg HD kamerák árszintje ne legyen sokkal magasabb, mint a hagyományos analóg kamerák árszintje. A koaxiális kábelek mellett a videojelek továbbítására csavart érpáras UTP kábelek is alkalmazhatók, amennyiben az analóg HD CCTV rendszerekhez kifejlesztett balun transzformátorokat iktatnak a kábelezésbe.

Az analóg HD CCTV rögzítők új generációi is jelentősen elősegíthetik a nagy felbontású analóg kamerarendszerek piaci elterjedését. Ugyanis ezek a DVR-ek már nem csak a HD-CVI, a HD-TVI, vagy az AHD kamerák videojeleit képesek fogadni a bemeneteiken, hanem az adott típus csatornaszámán belül hagyományos analóg kamerák jeleit is. Ezen felül – általában korlátozott csatornaszámban – még IP kamerák videojeleit is fel tudják dolgozni és meg tudják jeleníteni a csatlakoztatott monitoron. Ezek az ún. tribrid DVR-ek. Vagyis egy 16 csatornás Dahua gyártmányú tribrid DVR bemenetére ráköthető például 8 db HD-CVI, 6 db hagyományos D1 felbontású analóg kamera és 2 db IP kamera.

Dahua HD-CVI kompakt kamera
Dahua HD-CVI kompakt kamera

Nem szabad elfelejteni, hogy a mind a HD-CVI, mind a HD-TVI, mind az AHD kamerarendszerek a HD felbontás mellett is analóg jelátvitelű rendszerek, vagyis – a hagyományos PAL és NTSC szabványú analóg rendszerekhez hasonlóan – számolni kell földhurok kialakulásával, vagy zajos képpel. Mindez annak ellenére előfordulhat, hogy az ilyen jellegű zavarokkal szemben ezeknek a rendszereknek a védelme jobb a korábbiaknál. A gyártók szerint a kamerarendszerek nagyfrekvenciás interferencia elnyomása is jobb, mint a HD-SDI rendszereké.
Az analóg HD CCTV rendszerek gyors terjedésének két fő mozgatórugója van. Az egyik, hogy jelenleg ezzel a technológiával lehet a biztonságtechnikai piacon a legkedvezőbb áron HD felbontású megfigyelő rendszereket megvalósítani. A másik, hogy ezek a kamerarendszerek „plug and play” módon szerelhetők, vagyis nem kell hozzá nagyobb szakértelem, mint egy hagyományos analóg kamerarendszer üzembe helyezéséhez. . Érdekes, hogy az analóg HD CCTV rendszerek gyors terjedésében – a legnagyobb, vagyis a kínai piacon kívül – meghatározó szerepet tölt be India, Vietnam, Nigéria és Kenya.

A HD-SDI, HD-CVI, HD-TVI és AHD kamerarendszer elemei

Bár az első HD CCTV gyártmányok még csak 2011-ben, az analóg HD CCTV termékek pedig jelentősebb mennyiségben csak 2014-ben jelentek meg a piacon, ma már szinte az összes olyan rendszerelem jelen van a gyártmánystruktúrában, amit a hagyományos analóg CCTV is alkalmaz.

Kamerák

TWN-21SMIRL HD-TVI csőkamera
TWN-21SMIRL HD-TVI csőkamera

Mind a HD felbontású analóg kamerák, mind a HD-SDI kamerák típusválasztékában megtalálhatók a dome-, speed dome-, box- és kompakt kivitelűek, a különbséget a HD-SDI kamerák HD-SDI (vagy kiegészítésként a HDMI) kimenetei jelentik az analógoknál megszokott BNC kimenetek helyett. A HD-SDI kamerák kivitele és külső felépítése ettől eltekintve teljesen megegyezik analóg társaival. A HD-CVI, HD-TVI és AHD kamerák kimeneti csatlakozói a szokásos BNC csatlakozók. Számos gyártó kínálatában szerepelnek a HD/SD kettős kimenetű kamerák, amelyeknél a HD felbontású analóg video kimenőjel biztosítása mellett az eszköz – átkapcsolható módon – hagyományos PAL/NTSC üzemmódra is képes.

Monitorok

Monitorok esetében nem kellett külön monitor típust kifejleszteni, a piacon kapható nagyfelbontású TV-k, illetve HD monitorok tökéletesen megfelelnek a feladatnak, hiszen eleve rendelkeznek HDMI bemenetekkel és 16:9 arányú képernyőformátummal. A nagy felbontás előnye, hogy még a 42”-nál nagyobb monitoroknál sem érezhető a kép pixelesedése.

Rögzítők

Dahua tribrid HD-CVI DVR belseje
Dahua tribrid HD-CVI DVR belseje

A digitális rögzítők – amelyek jellemzően önálló asztali (Stand Alone) kivitelben vannak jelen a piacon – alapfunkciói is hasonlóak a hagyományos DVR-ekéhez. Ezek a DVR-ek a kamerák kimeneteivel megegyező típusú bemenetekkel rendelkeznek, a kimenetükön pedig a HDMI és a LAN csatlakozón kívül esetenként megtalálható még a VGA kimenet is. A kimeneti LAN csatlakozójukon keresztül szinte mindegyik típus ráköthető számítógép hálózatra vagy az internetre. A korábbiaktól eltérő megoldást a már említett, gyorsan terjedő tribrid DVR-ek jelentik, amelyek hagyományos analóg- és HD felbontású analóg kamerák mellett még IP kamerák videojeleit is képesek fogadni és rögzíteni. A közeljövőben pedig várható a quad-brid és a penta-brid rögzítők megjelenése. A Dahua penta-brid rögzítője például képes lesz hagyományos analóg-, IP-, HD-CVI-, HD-TVI-, és AHD kamerák videojeleinek fogadására és rögzítésére egyaránt.

Repeater

Egyetlen olyan elem van a HD-SDI rendszereknél, ami a hagyományos analóg CCTV-nél hiányzott, ez pedig a repeater. Feladata, hogy növelje az átviteli távolságot. Korlátot csak az jelent, hogy egy kábelszegmensen belül maximum öt repeater alkalmazható.
A HD felbontású kamerák nyújtotta nagy felbontás csak akkor élvezhető, illetve használható ki igazán, ha a hozzá csatlakoztatott objektív megapixel felbontású. Ellenkező esetben a gyengébb minőségű optika a hagyományos analóg kamera szintjére képes lerontani a képminőséget.

A HD CCTV előnyeinek összefoglalása

  • A HD CCTV tömörítés nélkül és veszteségmentesen továbbítja a HDTV jelet, így nincsen csomagokra bontva az információ, , nincs a tömörítésből származó késleltetés, nem jelentkeznek adatvesztések, valamint pont-pont kapcsolat esetén az IP kamerarendszerhez képest nagyobb távolságban lehet egymástól a kamera és a rögzítő.
  • Hagyományos koaxiális kábeleket használ a jeltovábbításhoz. A már letelepített koaxiális kábelek használhatók a HD-re való átállás során, nincs szükség sem új koaxiális kábelezésre, sem új IP kábelezésre.
  • A HD CCTV kiépítése nem igényel további infrastrukturális fejlesztést. A régi kamerák és rögzítők nagyobb felbontású típusokra történő lecserélése elegendő a HD-re történő átálláshoz.
  • Valós idejű megjelenítés: nincs tömörítésből eredő érezhető késleltetés, így valós idejű élőképet nézhetünk. Speed dome kamerák alkalmazása esetén pedig nem érzékelhető az időkésedelem a vezérlési parancsok kiadása és a kamera reakciója között.
  • A progresszív képletapogatásból adódóan nincs – a gyors mozgású emberek és járművek esetén jelentkező – villódzó és elmosódott kép.
  • Az analógról a HD-re való átállás nem jelent gondot sem a telepítőnek, sem a felhasználónak, hiszen az üzemeltetés módja közel azonos. Az eszközök telepítési, konfigurálási és karbantartási technológiája is hasonló.
  • A felbontás 720p esetében 1280×720 pixel, 1080p esetében 1920×1080 pixel (full HD) mind az élőkép, mind a rögzített kép esetében, így 42”-nál nagyobb képernyő alkalmazása esetén sem jelentkezik a pixelesedés.
  • A HD CCTV eszközök hagyományos BNC csatlakozó mellett HDMI kimenettel is rendelkeznek, így Full HD monitor, vagy TV is csatlakoztatható hozzájuk.
  • Ugyanakkora terület megfigyelését kevesebb HD kamera alkalmazásával lehet megoldani, mint analóg vagy hagyományos felbontású IP kamera esetében.
  • HD CCTV rendszerek esetében egyaránt lehetőség van a távoli megfigyelésre, rögzítésre és visszajátszásra, hiszen a HD rögzítők is csatlakoztathatók az Internetre.
  • Jelenleg a HD-CVI, a HD-TVI és az AHD technológiákkal lehet a legolcsóbb HD felbontású kamerarendszert kivitelezni.

Összehasonlítás (analóg; analóg HD; digitális HD; IP)

Az alábbiakban összehasonlítjuk az analóg CCTV; a HD-SDI; a HD-CVI, a HD-TVI és az AHD, valamint a megapixel felbontású IP CCTV rendszerek néhány jellemző tulajdonságát.

Analóg CCTV HD-SDI HD-CVI, HD-TVI, AHD Mp IP CCTV
Képrögzítő fajtája DVR, 960H DVR HD-SDI DVR HD-CVI, HD-TVI, AHD DVR NVR
Adatátvitel típusa analóg digitális analóg digitális
Kábel típusa koax koax koax UTP
Max. adatátviteli táv 300 m 150 m 500 m 100 m
Képfelbontás max. 700 TVL 720P/1080P 720P/1080P ≥720P/1080P
Letapogatás váltottsoros progresszív progresszív progresszív
Tömörítés az adatátvitelben nincs nincs nincs van
Késleltetés közel nulla közel nulla közel nulla van, érzékelhető
A rögzítő analóg kamerát kezel igen, csak azt nem igen nem
A rögzítő IP kamerát kezel nem nem igen igen
Videó-, audió-, vezérlő jel egy kábelen nem nem igen igen
Hozzátartozó szabvány PAL/NTSC SMPTE 292M nincs nincs, csak ONVIF
Kompatibilitás az eszközök között van van egy gyártón belül ONVIF esetén van
Eszközök és telepítés költsége alacsony közepes alacsony magas
Telepítés nehézségi foka alacsony közepes alacsony magas, PC-s tudás kell

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018