Mobotix kamera

A Mobotix IP kamerák a biztonságtechnikai megfigyelésnek egy új, a megszokottól eltérő válfaját képviselik: a decentralizált képfeldolgozást.

Az 1999-ben a németországi Kaiserslauternben alapított Mobotix AG sikerét a gyökeresen új műszaki koncepció eredményezte: nagyfelbontású, kétlencsés IP kamera, beépített jelfeldolgozó és tároló egységgel, mozgó alkatrészek nélkül. A Mobotix 2001 óta csak intelligens kamerákat fejleszt és gyárt. Termékpalettájukon mindössze néhány kameratípus szerepel, amelyek belső felépítésükben egységesek, és minden részegységük Németországban készül. A Mobotix AG kamerái – különösen a népszerű, kültéri M12-es modell – külső megjelenésüket tekintve eltérnek a szokványostól és nem téveszthetők össze más gyártók kameráival. Aki nem látott még Mobotix kamerát, első megközelítésben nem is gondolná, hogy egy kamerát lát.

Mobotix kameratípusok
Mobotix kameratípusok

A kameratípusok többsége rendelkezik beépített képfeldolgozással és logikával, rögzítésvezérléssel, WEB szerverrel, mikrofonnal és hangszóróval (így kétirányú hangátvitelre is lehetőség van), ellenfény kompenzációval, időjárásálló tokozással. A kültéri kivitelű Mobotix kamerák rendkívül széles − -30ºC-tól +60ºC-ig terjedő − hőmérséklet tartományban képesek üzemelni, ezért kamerafűtésre és szellőztetésre sincs szükségük. A rendszer tápigénye rendkívül kicsi (3 W), a tápellátás ugyanis PoE technológiájú, vagyis a működéshez szükséges áramot az IP hálózaton keresztül kapja. Minden Mobotix kamera 3 megapixel felbontású (2048×1536) CMOS képérzékelőt tartalmaz, ennek ellenére a sávszélesség igénye kicsi az MxPEG tömörítési eljárásnak köszönhetően, melyet kifejezetten a biztonságtechnikai alkalmazásokhoz fejlesztettek ki. Sőt, a tervezők ennél is tovább mentek. A képrögzítés ugyan bármilyen fájl szerverre történhet, de mivel az adatok egy, a kamerába beépített SD kártyára is rögzíthetőek, így többnyire elegendő kis sávszélességű (2-4 Mbps), vagy időszakos adatkapcsolat is. A tárolási elv biztosítja, hogy nincs szükség rögzítő szoftverre, hiszen a tárolás folyamatát, sőt a teljes képfeldolgozást a kamera vezérli. A kamerákba épített elosztott képfeldolgozás révén csak a kamera által rögzítendőnek ítélt képek kerülnek tárolásra. Mivel intelligens rendszerről van szó, és minden funkció, valamint a jelfeldolgozás és a tárolás is a kamerába került beépítésre, így sokkal kisebb külső hardvertámogatásra van szükség, mint az analóg kamerarendszerek, vagy a centralizált IP rendszerek esetében. Ezen felül a rendszer korlátlanul bővíthető, és nem csak a Mobotix által gyártott, hanem bármilyen más gyártmányú kamerával is.

Az MxPEG tömörítési eljárás

A Mobotix az általa kifejlesztett MxPEG tömörítési eljárással kifejezetten a biztonságtechnikai alkalmazások elvárásait elégíti ki. Az ilyen alkalmazásoknál sokszor igen fontos lehet a mozgó részletek megfelelő felbontása. Az ismert tömörítési eljárások közül a biztonságtechnika követelményeinek leginkább az MJPEG felelne meg, ha nem lenne korlát az általa elérhető viszonylag alacsony tömörítési arány. Az MxPEG tömörítés az MJPEG alapjaira épül, vagyis képkockáról képkockára tömöríti a video adatfolyam képeit, de a változatlan képtartalmat nem tárolja újra. Ezzel az eljárással magasabb tömörítési arányt és kisebb képinformáció veszteséget lehet elérni. Az ily módon tömörített videóknál a megállított képek esetén sincs elmosódás. Mindez kifejezetten előnyös arcfelismerésnél, vagy gyorsan mozgó járművek rendszámának felismerésénél.

Előnyök a megfigyelésben

A Mobotix kamerák mind nagyfelbontású, mozgó alkatrész nélküli kamerák, melyek alkalmazása esetén kevesebb kamerával nagyobb területet lehet ellenőrizni. A 3 megapixeles felbontásnak köszönhetően megszüntethetők a lefedetlen területek. A képérzékelő chip 1/2”-os, ami nagyobb pixelméretet és alacsonyabb képzajt eredményez, mint az általában alkalmazott, „hagyományos” 3 megapixeles, 1/3”-os IP kamerák esetén. A Mobotix kamerák rendelkeznek a digitális PTZ funkcióval, ami lehetőséget ad arra, hogy a felhasználó belenagyítson az élőképbe, vagy bizonyos részekbe belemenjen (azaz mozogjon benne). Mindezt anélkül hogy az megzavarná a rögzítést, amely a teljes eredeti képet veszi az időközönkénti nagyításoktól vagy mozgatásoktól függetlenül. Emellett a felvett képekbe is bele lehet zoomolni, akárcsak az élő képeknél. A Mobotix elsősorban fix fókuszú objektívet alkalmaz, mivel az jobb képalkotást biztosít, mint a varifokális optika.

A Mobotix kamerák felépítése

Az M12 kamera felépítése (Forrás: www.telindus.hu)

A Mobotix kamera önmagában teljes rendszert alkot. Beépített elemei: mikrofon, hangszóró, külön nappali és külön éjszakai objektív, passzív infra mozgásérzékelő, programozható LED-ek, SD memória kártya, külön csatlakozó a LAN-hoz, ISDN-hez, mindez pedig egy 130 mm x 200 mm nagyságú, időjárásálló tokozásban. Beépített intelligenciával is rendelkeznek, melynek segítségével maga a kamera képes logikai kapcsolatokat alkotni az általa érzékelt és feldolgozott eseményekről. Emellett riasztást tud generálni a felhasználó felé, amennyiben a kiértékelt események azt megkívánják. Ez többféleképpen történhet: a megfigyelő szoftveren keresztül hang-, illetve vizuális jelzéssel, vagy e-mail üzenet formájában, de küldhet a hálózaton keresztül IP vezérlőjeleket is. A riasztás történhet telefonos hangkapcsolattal vagy videó telefonhívással is. Utóbbi esetén azonnal élőképet is közvetíthet.

A Mobotix – előnynek számító – hiányai

A Mobotix rendszer számos érdeme abból adódik, hogy a hagyományos analóg és IP kamera rendszerektől eltérően több dolgot kihagytak belőle, így tulajdonképpen a hiányokból kovácsoltak előnyt.
Az alábbiakban egy táblázatban foglaljuk össze ezeket az előnyöket.

Ami kimaradt… Ami helyette lett…
Nincs semmilyen mozgó alkatrész. Hosszú távú, karbantartást nem igénylő működés.
Nincs analóg jel. A CMOS képérzékelő chip közvetlenül a digitális jelet dolgozza fel.
Nincs mechanikus szűrőmozgatás. Külön nappali és külön éjszakai optika van a kamerába építve.
Nincs íriszvezérlés. A kamerába egy ½”-os 3 megapixeles CMOS érzékelőt, és egy folyamatosan nyitott objektívet szereltek be, melyet a kamera kezel a fényerősségnek megfelelően. Nincs szükség élességállításra.
Kültérben nincs kültéri kameraház. A kamera saját tokozása alkalmas a kültéri telepítésre, hiszen -30C-tól +60C-ig üzemelhet, emellett ütésálló is.
Nincs tápegység. PoE megoldással történik a jelátvitel és a tápellátás.
Nincs rögzítő. Nincs költséges licenc díj a rögzítő szoftverhez. Saját SD kártyára történik a rögzítés. Ingyenes beépített telepítő szoftverrel rendelkezik, amely korlátlanul bővíthető és ingyenesen frissíthető. Emellett minden operációs rendszeren (Windows, Linux, Mac IOS) futtatható.

A Mobotix új megoldásai

A Mobotix alapelve a nagyfokú megbízhatóság. A fejlesztők többek között ezt azzal próbálják elérni, hogy a kamerák nem tartalmaznak mozgó alkatrészt. Mivel a Mobotix is ki szerette volna terjeszteni a termékpalettáját a PTZ, illetve a speed dome kamerák irányába, anélkül, hogy feladná alapelveit, ezért sajátos műszaki megoldást választott: kifejlesztette hemiszférikus kameratípusát. A 2009-ben piacra került Q24 kamera 360×180 fokos látómezőben lát, így holttér nélkül egy teljes félgömb felületet képes rögzíteni. A Q24 beépített torzítás kompenzációja képes helyreállítani a lencse által létrehozott torz képet, és egyenes állású torzításmentes képet alkotni.

A mechanikus működésű speed dome kamerák alapvető problémája, hogy ezek csak a teljes megfigyelt területnek egy részét látják, és a hozzá kapcsolt rögzítő is csak azt tárolja, amit a megfigyelő személy éppen néz. Ezzel szemben a Mobotix rendszer a kamera által látott teljes eredeti képet rögzíti, így visszajátszáskor azt is láthatjuk, amit az élőkép nem mutatott.

Q24 kamera eredeti, torzításkompenzált és nagyított képe (Forrás: www.mobotix.hu)

Érdekes színfoltot képez a Mobotix termékpalettáján a 2011-ben megjelent IP alapú videó kaputelefon, amelyiknél a kültéri egység kamerája szintén hemiszférikus képalkotást alkalmaz.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018