Kamerák

Box kamerák kültéri házban
Box kamerák kültéri házban
A CCTV rendszerek legfontosabb eleme a kamera. A biztonsági kamera teljesen más kategóriát jelent, mint a szórakoztató elektronikában, vagy a stúdiótechnikában alkalmazott kamera. Tervezésénél a fejlesztőmérnökök arra törekedtek, hogy olyan eszközt alkossanak, ami akár éveken keresztül, napi 24 órában működik, akár szélsőséges hőmérsékleti és időjárási körülmények között is.
Ebben a menüpontban és a hozzá tartozó almenükben alapvetően az analóg kamerákjellemzőit és típusait ismertetjük. Ezek a kamerák analóg kompozit videójelet adnak ki a kimeneti csatlakozóikon. A 10-15 évvel ezelőtti kamerákhoz képest viszont általánosan jellemző, hogy a mai analóg kamerák DSP rendszerűek, vagyis a kamerán belüli jelfeldolgozás digitális úton történik.
A biztonsági kamera beltéri, kültéri, vagy rejtett elhelyezésű lehet. A  vagyonvédelemben már csak a régen telepített kamerarendszerek tartalmaznak fekete-fehér kamerákat, hiszen a csökkenő árak és a minőséget meghatározó fejlesztések miatt a színes kamerák kiszorították őket. Nem elhanyagolható szempont egy biztonsági kamera esetén az sem, hogy a színes képek jóval több információt hordoznak.

A kamerák legfontosabb paraméterei

Kamerák esetében a legfontosabb paraméterek a következők lehetnek: fényérzékenység, minimális megvilágítás, kamera felbontás (vízszintes és függőleges), jel/zaj viszony és dinamika tartomány.
Ezt a néhány jellemzőt persze számos egyéb műszaki paraméter egészíti ki, amik a működés szempontjából fontosak lehetnek. Egy kamera képét soha nem egyetlen paraméter határozza meg, hanem több változó összességéből tevődik össze az esetleges jó, szép vagy rosszabb minőségű kép.

Samsung SCB2000 box kamera objektívvel
Samsung SCB2000 box kamera objektívvel
JVC TK-C9200 box kamera objektívvel
JVC TK-C9200 box kamera objektívvel

A kameraválasztás nehézségei

Box kamerák telepítésre előkészítve
Box kamerák telepítésre előkészítve
Hangsúlyozni szeretnénk, hogy katalógus alapján – különösen egy kevésbé hozzáértő számára – nehéz megfelelő kamerát választani. Ennek több oka is van. Egyrészt megtévesztő lehet, ha a gyártók nem adják meg, hogy milyen mérési feltételek mellett vették fel az adatokat. Ha két különböző kameragyártó nem azonos körülmények között mér egy-egy műszaki paramétert, az – talán mondanunk sem kell – enyhén szólva megnehezíti a gyártmányok korrekt összehasonlítását. Nem egy esetben bizonyos értékeket túlhangsúlyoznak, vagy rugalmasabban kezelnek. Erre jó példa a képminőség, azaz a videojel elfogadhatóságának szintje, ami gyártónként és igényességtől függően változhat. Gyakran neves gyártók termékeinek vizsgálata során sem elegendő pusztán a műszaki adatokra hagyatkozni. A legcélravezetőbb és leghitelesebb módszer minden esetben az összehasonlító teszt.
Természetesen csak akkor kaphatunk jó minőségű kamerarendszert, ha egyrészt globálisan gondolkodunk, másrészt minden egyes elemét megfelelően választjuk ki. Hiszen egy videórendszer nem csak kamerából és monitorból áll. Fontos a jól megválasztott, kamerához illő objektív, minőségi kábelezés és megbízható digitális rögzítő (DVR).

Speed dome térfigyelő kamera
Speed dome térfigyelő kamera
Speed dome kamera oszlopra szerelve
Speed dome kamera oszlopra szerelve

Számításba kell venni azt a tényt is, hogy jelenleg a piacon nagyon sokféle kameranév található, a valós gyártók száma ugyanakkor ennél jóval korlátozottabb. Sok márkanév nem egy esetben csak egy importőr cég által kreált név, melyet a gyártóval rászitáztat a kamerára (és más videotechnikai rendszerelemekre). Nem egyszer a kamerák belső alkatrészeiket tekintve ugyanazok, csupán a külső megjelenés, illetve a rajtuk lévő márkanév az, ami eltér. Az új, és gyakran ismeretlen márkanevek alatt futó termékek általában egy vagy több távol-keleti cég gyártmányai, emiatt ezek gyakran minőségileg is elmaradnak a neves gyártók termékei mögött.  Figyelmeztető jel lehet, hogy ezeknél eszközöknél a kezelési útmutatón és műszaki adatlapon nem is találhatunk semmiféle adatot, mely a konkrét gyártóra utalna. Persze mindez nem jelenti azt, hogy az ilyen márkanevek alatt futó termékek minősége mind megkérdőjelezhető lenne. Egyáltalán nem. De tudni kell, hogy az importőrök és a nagykereskedők közül kik választanak folyamatosan egyenletes minőséget produkáló gyártókat, és kik azok, akik számára ez nem meghatározó szempont.

A valós kameragyártók mellett a képalkotó elemek gyártóinak száma is igen korlátozott.  Számos kameragyártással foglalkozó kisebb cég a Sony, a Samsung vagy a Panasonic CCD és CMOS érzékelőit építi be a kameráiba. Olyan cégek termékeit, akik többnyire nem csak képalkotó szenzorokat, hanem komplett kamerákat is gyártanak. A probléma nem is a szenzorok értékesítésével, illetve egyéb márkajelzésű kamerákban való felhasználásával van, hanem azzal, ha a kameragyártó úgy próbálja értékesíteni a kameráját, mintha annak nemcsak a képalkotó eleme, hanem a komplett kamera is a nevesebb gyártó terméke lenne. Még egy elgondolkoztató dolog van, ami a szenzorokat érinti. Nagy a valószínűsége, hogy a nagyobb gyártók a legújabb fejlesztéseket nem azonnal adják el a többi kameragyártónak, hanem előbb a saját gyártású kameráikba építik be. A másodvonalbeli gyártókhoz az újítások így csak bizonyos késéssel, az újabb fejlesztések után kerülnek.

Kompakt kamera
Kompakt kamera
Kompakt kamerák
Kompakt kamerák
Kompakt és box kamerák
Kompakt és box kamerák

A kamerák csoportosítása

A kamerákat több szempont szerint is csoportosíthatjuk. Egyik  jellemző besorolási mód a kiviteli forma szerinti elkülönítés. Ennek alapján az alábbi típusokról beszélhetünk:

  • Panelkamera
  • Csőkamera
  • Kompakt kamera
  • Infra LED-es kompakt kamera
  • Fix dome kamera
  • Box kamera
  • Speed dome kamera
  • Speciális kamerák

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018