Objektívek

Sajnos még a szakmán belül is tartja magát az a tévhit, hogy egy videó megfigyelő rendszer a képminőségét csak a kamera határozza meg. Pedig egy biztonsági kameránál nem kevésbé fontos alkotóelem maga az objektív, hiszen ez a kamera szeme. A kamerarendszer az objektívek által leképezett képeket dolgozza fel, így az objektívek jellemzői és minősége alapvető jelentőségű. Az objektívek biztosítják, hogy a kamerák adott távolságban, látószögben és fényviszonyok között levő objektumokról, személyekről éles képet adjanak.

Különböző típusú objektívek
Különböző típusú objektívek

Az objektívre néhány más elnevezés is használatos a szakirodalomban, melyek az angol fordításból ered, így ne lepődjünk meg, ha egyes esetekben lencse vagy optika megnevezéssel találkozunk.
Az objektívek minőségét az őket alkotó lencsék határozzák meg. Ezek különféle optikai tulajdonságokkal rendelkeznek, és különféle technikával összeillesztve olyan rendszert alkotnak, amely a fajtájukból eredő hibákat ellensúlyozni tudják.

Az objektívek főbb paraméterei

Az objektívek számos olyan paraméterrel rendelkeznek, amelyek meghatározzák, vagy befolyásolják az objektívek minőségét, képalkotási képességét. Röviden összefoglaljuk a fontosabb jellemzőket.

Fókusztávolság és állítási módja

Aauto-íriszes variokális objektív
Auto-íriszes variokális objektív
Az objektív lencserendszere fénytani középpontjának és fókuszpontjának távolsága a fókusztávolság. Milliméterben adják meg és f-fel jelölik. Éles kép eléréséhez az objektív fókuszpontját a CCD vagy CMOS érzékelő síkjára állítják be. A fókusztávolság értékét mindig feltüntetik az objektív frontlencséjét körülvevő gyűrűn vagy az objektív palástján.
A fix fókuszú objektívnek a látószöge is fix, ami bizonyos esetekben behatárolja a felhasználás lehetőségeit. A változtatható fókusztávolságú, varifokális objektívek túlnyomó részénél a fókusztávolság és így a látószög is az objektíven levő csúszógyűrűk vagy palástcsavarok segítségével – egy adott fókusztartományon belül – kézzel állítható. Ez a kialakítás jóval szélesebb körű felhasználást tesz lehetővé. Ott alkalmazhatóak a motoros fókuszú objektívek, ahol a megfigyelendő terület több pontját is egyetlen kamerával kell figyelni. Ezek jellemzően a minden irányban gyorsan mozgatható, nagy átfogású képnagyításra, illetve kicsinyítésre képes speed dome kamerák. A motoros fókusz állítása és a speed dome kamera teljes vezérlése kezelőpultról történik.

Látószög

Auto-íriszes variofókuszos objektív
Auto-íriszes variofókuszos objektív
Az a nyílásszög, ami alatt a kamera az objektíven keresztül a környezetét látja, a látószög. A CCTV optikák látószög szerinti fő csoportjai: teleobjektív (10-30°), normál látószögű objektív (35-50°), széles látószögű objektív (60-90°). A teleobjektív a távoli tárgyak és személyek megfigyelésére, a széles látószögű objektív pedig nagy területek befogására szolgál. 1/3″-os kamerák esetén az f=8 mm egy normál látószögű, az f=4 mm pedig egy széles látószögű objektívet jelent. Az objektív kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy a kamera képérzékelő lapkájának átlómérete kisebb vagy azonos legyen, mint a kamera objektív formátuma.

Íriszmozgatási mód

A rekesznyílás vagy írisz az áteresztett fény mennyiségét szabályzó nyílás. Nagyjából állandó fényviszonyok esetén általában elegendő fix íriszű, vagy egy kézzel állítható manuál íriszes objektív is.
Azonban a megfigyelt területeken a fényviszonyok sokszor széles tartományban változhatnak, ezért ilyenkor szükség van a megvilágítás változásaira gyorsan reagáló, változtatható fényrekeszű, ún. autóíriszes objektívekre. Különösen igaz ez kültéri felhasználás esetén. A videojel-vezérelt autóíriszes objektív beépített elektronikus erősítőt tartalmaz, amely a videojel nagyságának függvényében egy kis motor segítségével vezérli a fényrekeszt. A DC vezérelt autóíriszes objektívbe csak a motor van beépítve, az erősítőt a kamerának kell tartalmaznia. Így az objektív ára alacsonyabb lehet.

Fényerő

Auto-íriszes objektív
Auto-íriszes objektív
Az objektívek fényátbocsátó képességre utaló számadat és F-fel jelölik. Értéke függ az optika átmérőjétől és felépítésétől. Az objektív alap fényerejét a teljesen nyitott fényrekesz esetén áteresztett fény mennyisége adja. Minél kisebb az F érték, annál nagyobb az objektív fényáteresztő képessége. A kamerák lux-ban megadott érzékenységét általában F=0,75-2,0 közötti fényerejű objektívekre szokták megadni.

Az objektívek főbb típusai

Boxkamera és az objektív
Boxkamera és az objektív
Az objektíveket két nagy csoportra oszthatjuk: egyszerű és összetett objektívek. Utóbbit még egy hármas bontás szerint osztályozhatjuk: szimmetrikus, félszimmetrikus és aszimmetrikus objektívek.
Rendszerezésük azonban nem ilyen egyszerű. Több szempont alapján lehet őket kategorizálni, legjellemzőbb a fókusztávolság és az írisz működési módja szerinti rendszerezés. Eszerint, valamint a fókusztávolságnál és az íriszmozgatásnál leírtakat is összefoglalva, az alábbi objektív típusokat különböztetjük meg (ezekről többet is olvashat Az objektívek alkalmazásai menüpontunkban):

Fókusz szerinti csoportosítás:

  1. Fix fókuszos, más néven monofókuszos vagy monofokális objektív
  2. Variofókuszos, más néven manuál fókuszos vagy varifokális objektív
  3. Motoros fókuszú, más néven motoros zoom objektív

Írisz szerinti csoportosítás:

  1. Fix íriszes objektív
  2. Kézi, vagy manual íriszes objektív
  3. DC auto-íriszes objektív
  4. Video auto-íriszes objektív
24-szeres zoom-os motorosfókuszú objektív nagyítási fokozatai
24-szeres zoom-os motorosfókuszú objektív nagyítási fokozatai

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018