A kamerarendszerekben alkalmazott adatátviteli utak átviteli közege túlnyomó részben réz alapú kábel. A kamera és a rögzítő között sokszor nehéz és költséges a kábelezés kiépítése. Ilyen esetekben merül fel a vezeték nélküli képátvitel alkalmazásának lehetősége.
A rádiós kamerarendszer videójel átvitelét két nagy csoportra oszthatjuk az alapján, hogy az átvinni kívánt képanyag analóg videójelként vagy IP adatfolyamként áll rendelkezésre.
Vezeték nélküli analóg kamera és videójel átvitel
Az analóg jel egy időben folyamatosan változó jel, ami két szélsőérték között bármilyen értéket felvehet. Az információt a jel változása hordozza. Az európai televíziózásban leginkább a PAL videós szabvány terjedt el. Mivel a biztonságtechnikai videó rendszerekben a televíziós szabványok kerültek átvételre, így Magyarországon a CCTV rendszerekben is a PAL szabványú eszközöket alkalmazzuk.
A videójel szabvány azt határozza meg, hogy hogyan épül fel a képet leíró analóg videójel. A PAL rendszernél − hasonlóan a többi színes televízió rendszerhez −, megtaláljuk a világosságjelet, valamint a színkülönbségi jeleket. A PAL rendszer specifikációja leírja, hogyan „épül fel” a szinkronjelekből, a világosságjelből és a színkülönbségi jelekből létrejövő analóg videójel.
Az analóg videójel vezeték nélküli továbbítása egy rádiófrekvenciás (RF) vivőjelre ültetéssel (modulációval) valósítható meg. Ilyenkor a nagyfrekvenciás hordozó jel valamilyen tulajdonságát (pl. amplitúdóját vagy frekvenciáját) változtatja a kamerából származó videójel. Vevő oldalon a nagyfrekvenciás vivőről leválasztva (demoduláció) visszakapjuk a videójelet. Ez a jeltovábbítás teljesen analóg, hibatűrése rossz, hibajavító képessége nincsen. A környezetből származó RF zavarok a vett képet rontják, a reflexiós hatások szellemképet eredményezhetnek.
Az rádiós analóg videójel átvitel rendszerint egyirányú kapcsolatot jelent. A vezeték nélküli kamera oldalon egy adó egységgel, a rögzítő és megjelenítő oldalon egy vevő egységgel.
Az adó és a vevő egységek által leggyakrabban alkalmazott frekvenciák a 2,4 GHz-es ISM sávba esnek. Az adó és vevő készülékek rendszerint – a videó csatorna mellett – egy hangcsatorna átvitelére is alkalmasak.
Egy RF csatornán egyetlen vezeték nélküli kamera képének továbbítására van lehetőség. Ennek következtében egy adott területen egymás zavarása nélkül csak néhány rádiós kamera képének továbbítása valósítható meg.
Vezeték nélküli IP kamera és videójel átvitel
Az IP kamerák által előállított adatfolyam (stream) átvitele vezetékes és/vagy vezeték nélküli számítógép hálózaton keresztül történik.
Az IP hálózat előnyei az analóg átviteli megoldásokkal szemben:
- minőségromlás nélkül nagy távolságba továbbítható a kamerák képe,
- nagy felbontású megapixeles kamerákat is támogat,
- költséghatékonyan kialakítható,
- könnyen bővíthető, integrálható,
- több célú felhasználást tesz lehetővé,
- magas szintű titkosítás valósítható meg.
A kamerák sávszélesség-igénye nagymértékben függ a kamera felbontásától, a képfrissítési sebességtől, az alkalmazott tömörítési módszertől és annak beállításaitól. A kamerák jellemzően 0,5-10 Mbps sávszélességet igényelnek.
Költséghatékony kialakítást tesz lehetővé a vezeték nélküli IP kamera hálózat (wireless LAN, vagy egyszerűen WLAN) kiépítése. Előnye a vezetékes hálózatokkal szemben, hogy könnyebb telepíteni, de emiatt a telepítési helyek körültekintő megválasztását igényli. A mikrohullámú átvitel a végpontok között optikai rálátást igényel, ugyanakkor jellemzően 50-100 Mbps sávszélesség biztosítására alkalmas.
A vezeték nélküli IP kamera videójel átvitele − szemben az analóg átvitellel – kétirányú kapcsolatot biztosít. A rádiós eszközök WLAN adó-vevők, amelyekkel a pont-pont összeköttetéseken kívül kialakíthatók multipont-pont (MP-P) összeköttetések is. Ez lehetővé teszi, hogy a rögzítőnél felszerelt rádiós eszközhöz egyidejűleg több kamera is csatlakozzon.
A vezeték nélküli kamerarendszer hálózatainak építésénél a szóba jöhető szabad felhasználású frekvenciasáv (ISM sáv) a 2,4 GHz, illetve az 5 GHz. Városi környezetben a 2,4 GHz-es frekvenciasáv nagymértékben telített, így nem alkalmas a magas rendelkezésre állású, zavarmentes kapcsolatot biztosító, nagy sávszélességet igénylő videó hálózat működtetésére, ezért cégünk ilyen környezetben az 5 GHz-es hálózatokat preferálja. Az 5 GHz-es hálózatok, optikai rálátás esetén, nagy távolságok – esetenként akár 30-40 km – áthidalására is képesek.
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018