A kültéri mozgásérzékelők a beltéri társaikkal azonos elven működnek, vagyis a látóterükben fellépő hőmérséklet változás révén érzékelik a mozgást, a melegvérű élőlények hőkisugárzása és a környezeti hőmérséklet közti különbséget felhasználva. Megtalálhatók köztük a csak passzív infravörös érzékelőket tartalmazó és a mikrohullámú érzékelőkkel kombinált kivitelű eszközök is.
Ezek a kültéri infra érzékelők térvédelemre szolgálnak, az általuk belátott teret védik elsősorban, ezért biztonságos felhasználásuk jellemzően épületek közötti, épületfalakkal legalább részben védett helyeken ajánlott. Épületek között megfelelően kiválasztott helyeken, teraszokon, falakkal vagy kerítéssel körbevett udvarokon alkalmasak csapdaszerű védelem kialakítására is.
Problémát jelenthet, hogy a védett térbe kerülő melegvérű állatok, a növényzet szél miatti mozgása, az esetleges széllökések és az erős napsugárzás is képesek jelzéseket okozni.
Nyílt terepen csak különleges esetekben alkalmazzák. Kerületi védelemre történő alkalmazásuk sem célszerű, elsősorban gazdaságossági okokból, hiszen hatótávolságuk erősen korlátozott, általában maximum 20-25 méter.
A kültéri mozgásérzékelő fajták ár-érték aránya
A legegyszerűbb kültéri infrák valamely beltéri érzékelő kültéri vízcsepp- és ultraibolya sugárzás álló házba épített változatai, ennek megfelelően alig rendelkeznek a környezeti változások felismerését szolgáló funkciókkal és viszonylag sok téves riasztást okozhatnak. Felhasználásuk inkább zárt épületekben (magtár, csarnok, raktár) ajánlott, ahol a hőmérséklet, por vagy páratartalom hasonló a kültéri viszonyokhoz, de nincsenek széllökések.
A középkategóriás kültéri mozgásérzékelők passzív infrás (esetleg radarral kombinált) érzékelői ellenére valódi kültéri felhasználásra is alkalmasak. A környezetből eredő változások felismerését és kiszűrését a beépített mikroprocesszor vezérelt elektronika és bonyolult jelfeldolgozó algoritmusok végzik. Az előző csoportba tartozó infrákhoz képest ugyanabban a környezetben jelentősen kevesebb téves riasztást okoznak. Jól használhatók részben zárt épületeknél.
A jelenlegi legkorszerűbb kültéri mozgásérzékelő a benne lévő két passzív infra érzékelőjétől és két mikrohullámú érzékelőjétől érkező jeleket egymással összeveti és a gyárilag betáplált mozgásminták valamint jellegzetességek alapján jó hatékonysággal szűri ki a környezeti hatásokat és ismeri fel a valós emberi mozgást. Jól alkalmazható telephelyek körülkerített vagy kerítéssel védett udvarainak, nyitott csarnokok, épületek közötti vagy épületek körüli terek védelmére.
A kültéri infrák néhány korszerű trükkje
Lengésfelismerési technológia
Az érzékelő két mikrohullámú csatornája révén képes felismerni az olyan nem folytonosan haladó, hanem lengő objektumokat, mint a szélben hajladozó fák, vagy bokrok lombja, ágai. A radarral kombinált középkategóriás kültéri érzékelők egy mikrohullámú szenzorával szemben a konstruktőrök két ilyen szenzort építettek be, ezáltal az eszköz képessé vált a közeledő és távolodó mozgások mérésére és a lengő tárgyak átlagtávolságának a kiszámítására. A távolsághoz hozzárendel két előre beállított lengési határértéket és azokat az objektumokat, amelyek a lengő mozgás közben ezen tartományon belül maradnak, nem veszi figyelembe.
Digitális azonosság-felismerési technológia
A beépített, két egymástól független infravörös (PIR) érzékelő jeleinek összehasonlítására épül. A konstrukció biztosítja, hogy az érzékelő csak azoknak az objektumoknak a mozgását vegye figyelembe, amelyek mindkét PIR érzékelő csatornájában hasonló nagyságú és jelalakú jelzéseket hoznak létre. Egy ember mozgása mindkét csatornán egymáshoz hasonló jeleket generál, egy kisállat mozgása viszont a két csatornában egymástól különböző jelzéseket vált ki.
A technológia alkalmazása segít elkerülni az autók fényszórói, illetve a szél, vagy felhősödés okozta hőmérséklet változás által okozott téves riasztásokat. A digitális azonosságfelismerési technológia sokkal megbízhatóbb működést biztosít, mint a hagyományos kétcsatornás infravörös érzékelős konstrukciók, amelyeknél a mindkét csatornára jutó, de egymással össze nem függő jelzések téves riasztást okozhatnak. (Ilyen eset lehet, ha az egyik csatornában egy gyorsan mozgó autó, a másikban pedig egy lassan sétáló kutya jelzéseit veszi az érzékelő.)
Letakarásvédelem
A letakarás-elleni védelem négy aktív infravörös csatornával valósul meg. A négy infravörös csatorna folyamatosan figyeli a mozgásérzékelő lencséjének letakarására irányuló kísérleteket és figyelmeztet, ha ilyet érzékel.
Lencseszennyeződés védelem
Az esővédő tető nyújt alapvetően védelmet az eső, a hó és a napfény működést zavaró hatásai ellen. A védelmet fokozza a letakarásvédelem funkciónál említett négy aktív infravörös csatorna, amelyek biztosítják a lencse por és sár elleni szennyeződés védelmét is. Piszkos lencse esetén egy külön hibakimeneten keresztül történik jelzésküldés a központi egységnek, jelezve a tisztítás szükségességét.
Kiegészítés kamerával
Az érzékelők belsejében egy nagy felbontású kamera beépítéséhez szükséges helyet is biztosították a konstruktőrök, ami sokszor előnyösebb, mint egy önálló kamera felszerelése, tartókonzollal, kültéri házzal és fűtéssel.
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018