Lépésérzékelő

kv_sabrelinelepeserzekelo_remsdaq_s
A lépésérzékelő rendszer a védendő objektum körül kialakított sávban, föld alá telepített szeizmikus érzékelő rendszer, amely jelzést bocsát ki, amint a felszínen mozgó személyt vagy gépjárművet észlel.
Előnye, hogy a lépésérzékelővel védett területen (miután a földmunka nyomai eltűntek és a fű is kinőtt) gyakorlatilag semmilyen érzékelő vagy szerelvény nem látható, a rendszer észrevehetetlen, amíg nem lép működésbe.
Hátránya a telepítéssel és a beállítással kapcsolatos nehézségek. A bejelzés érzékenységét tesztelés során lehet pontosítani, ezért hosszabb próbaidőszak is szükséges.
Természetesen a rendszer érzékeny a rezgésre, ezért nem alkalmas közvetlen vasút melletti terület védelmére. Nagy fák, fa- és betonoszlopok közelsége is kerülendő, mert nagy szélben ezek kilengenek és föld alatti részük mozgását téves riasztásnak érzékeli a rendszer.
Talán nem is szükséges említeni, hogy a szeizmikus behatolásvédelem a hadiiparból került át polgári felhasználására, de manapság a kiemelt biztonságú intézményeken (pl. fegyházak, félkatonai-, katonai objektumok, energiaszolgáltatók és más stratégiai fontosságú helyszínek) kívül alkalmazzák ipari vagy gazdasági szempontból védett létesítményeknél, például, víz- vagy gázkivételezési helyeken vagy vízművek, erőművek, szerverparkok területén. Léteznek egyszerűbb rendszerek, amelyekkel lakossági igények is kiszolgálhatóak.

A lépésérzékelők fajtái:

  • optikai szálas lépésérzékelő
  • kapacitív lépésérzékelő
  • folyadékos lépésérzékelő.

Az optikai szálas lépésérzékelő az elterjedtebb, ezt mutatjuk be részletesebben.

Egy optikai szálas lépésérzékelő rendszer telepítési vázlata
Egy optikai szálas lépésérzékelő rendszer telepítési vázlata

Az optikai szálas lépésjelző rendszer működése azon alapszik, hogy a föld alá fektetett optikai szál a ránehezedő nyomás következtében fellépő legkisebb elmozdulást is érzékeli a benne haladó fény interferencia változása miatt. Az adó folyamatos fényhullámot bocsát ki a száloptikába, amelynek a végén, a vevő oldalon foltos mintázat jelenik meg a visszaverődések miatt. Ez a mintázat állandó, ha nyugalmi állapotban van a rendszer, de bármilyen külső hatás megváltoztatja azt. A változás elektronikusan feldolgozott állapotban relékontaktuson keresztül generál riasztást.
Amint a fenti ábrán látható, az optikai szálat csupán 50 mm-rel a föld felszíne alá kell telepíteni, de a aljzat és a fedőréteg kialakítása komolyabb földmunkát igényel, emiatt kissé körülményes az optikai szálas lépésérzékelő rendszer telepítése.
Az optikai elven működő lépésérzékelők egyes típusai akár épület tetőre is telepíthetők.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018