Lézeres érzékelő

kv_kult.ved._lezeres.érz._RLS-3060 EA lézer szkenneres mozgásérzékelő típus közel 15 évnyi fejlesztés eredménye, melynek előzményei Japánba vezethetők vissza. Első kipróbálása is itt történt: a tokiói metró peron alatti területeinek figyelésére használták. A sínek közé eső embereket meg tudták védeni az áramütéstől, hiszen a lézeres érzékelő segítségével azonnal észlelték a baleseteket, így rögtön lekapcsolták a feszültséget a sínekről.
Nézzük meg, hogy a lézer szkenneres érzékelő milyen újításokkal rendelkezik a hagyományos PIR érzékelőkkel szemben!
Korábbi fejezeteinkben volt már szó arról, hogy a PIR érzékelők a mozgó ember (vagy állat) által kibocsátott infravörös hő érzékelésével indítanak riasztás jelzést a riasztóközpont felé. Az újfajta érzékelő objektum felismerése azonban egy teljesen új elven alapszik, illetve részben a radarhoz hasonlítható ez a típusú érzékelésfajta.   A lézeres mozgásérzékelők, mint azt nevük is mutatja, egy beépített lézerrel rendelkeznek, a lézersugarak a védett területet folyamatosan pásztázzák. A lézer mellett egy prizma és egy forgó tükör is a rendszer része, amik a beállított védett területet 720 érzékelési sávra bontják, ezáltal 720 mintát vesznek le a területről, ami azt jelenti, hogy 1/4º-os pontossággal figyelik azt. Ha ebbe az érzékelési tartományba belép valaki és megsérti a lézersugarat, az eszköz riasztást generál. A mozgásérzékelésen kívül azonban sokkal többre képes: a mozgó objektum méretét, sebességét és az érzékelőtől való távolságát is képes felismerni. Mindezt úgy, hogy a már említett fotodióda érzékeli a mozgó emberről visszaverődő jeleket, és az alapján, hogy hány sugarat sértett meg mozgása során, megállapítja annak méretét, sebességét és távolságát.

Tudása mellett számolni kell a termék árával is, ami jelenleg egy középkategóriás PIR érzékelő árának akár a százszorosa is lehet. Emiatt a magas árszint miatt nem is terjedt el a biztonságtechnikában.

A lézeres érzékelő háromféle működésre képes, attól függően, hogy mire szeretnénk alkalmazni, illetve hova szereljük fel.

  1. Határsávfigyelés: Ebben a módban a lézer szkenner 1 méter szélességben és választható távolságban érzékel. Felhasználása építési területek esetén ajánlott, ahol folyamatosan változhat a megfigyelni kívánt terület mérete, de ennél az üzemmódnál forgalom- vagy személyforgalom számlálásra is alkalmazható.
  2. Függőleges érzékelés: Ebben a funkcióban az eszköz úgy működik, mintha egy 60 méteres átmérőjű képzeletbeli fal jönne létre az érzékelő körül, 4 érzékelő zónát kialakítva, egyenként állítható zónahatárokkal. Riasztás jelzés akkor történik, ha a mozgó ember ezt a képzeletbeli falat megsérti.
  3. Vízszintes érzékelés: Vízszintes beállítás esetén az előző adatok a következőre módosulnak: 30 méteres átmérőjű 190º-os érzékelési területet fog közre az érzékelő.

Végezetül a fentiekben felsorolt sok pozitívummal szemben a lézeres mozgásérzékelőknek egy lényeges hátrányát meg kell említenünk. Jelenleg inkább videórendszerek kiegészítéséhez használt termékről beszélhetünk, hiszen önmagában, mint behatolásjelző eszköz az egy síkra kiterjedő érzékelése miatt csak kompromisszummal használható. Természetesen, mint mindenre némi leleménnyel erre is van megoldás: megfelelő elhelyezéssel homlokzatokra, lapos tetőkre szerelve, illetve felülről nyitott épületeken alkalmas a behatolás jelzésére.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018