Nővérhívó

Napjainkban a nővérhívó berendezés feltétlenül hozzátartozik a modern kórház működéséhez.

Kórteremben
Kórteremben

A nővérhívó elsődleges funkciói:

  • a beteg jelzését eljuttassa a nővérhez,
  • a nővér számára tájékoztatást adjon a jelzés helyéről,
  • a jelzés törölhető legyen a betegágy mellett.

Ezeket a feladatokat a korszerű eszközök kiegészítik számos kényelmi funkcióval: lehetővé teszik a beszédkapcsolatot, a telefonhívást, a szobában található TV készülék ki- és bekapcsolását, hangosítását. Alkalmasak lehetnek rádióhallgatásra, betegfigyelő videórendszer alkalmazására. Bizonyos berendezések követik a nővér tartózkodási helyét, és átirányítják a jelzéseket, vagy éppen alkalmasak a kényelmi szolgáltatások korlátozására illetve díjkötelessé tételére.

Új kórházi beruházás esetén ezek a nővérhívó rendszerek az építés folyamán kerülnek kialakításra, a már működő kórházakban és szociális otthonokban azonban nem mindig található meg a nővérhívó. Az emelt szintű kényelmi szolgáltatással felszerelt kórházak mellett Magyarország számos egészségügyi intézményében csak alapszolgáltatást nyújtó nővérhívó rendszer szerelhető fel, akár a kiépítettség hiányosságai miatt, akár költségtakarékosságból. A tapasztalatok alapján nyilvánvalóvá vált, hogy az egyszerű, a felsorolt kényelmi szolgáltatások nélküli, megbízható nővérhívó berendezés iránt szerte az országban igény van. Ezért vágtunk bele mintegy 12 éve egy olyan nővérhívó megvalósításába, amely megfelel ezeknek az elvárásoknak.

Az Oktel Kft. nővérhívó rendszere ellátja a szükséges alapfunkciókat, továbbá

  • bővíthető, kiegészíthető;
  • hosszú élettartamú;
  • alacsony telepítési és karbantartási költségű;
  • magas üzembiztonságú.

A nővérhívó rendszer elemei:

A nővérhívó rendszer elemei
A nővérhívó rendszer elemei

A beteg rendelkezésére áll egy lengő- vagy húzókapcsoló az ágya mellett, a központi készülék, amely hang- és fényjelzéssel figyelmezteti a nővért (a hívásjelző tabló alapján a hívás helye szoba szerint azonosítható). A kórterem bejáratánál ajtólámpa segíti a nővér tájékozódását. A beteg ágya melletti törlőkapcsolóval a nővér kikapcsolja a jelzést. A nővérhívó rendszer kiterjeszthető az orvosi szobákra, vagy a mellékhelyiségekre is.

 A fenti egyszerű nővérhívó továbbfejlesztésénél alkalmazható főbb műszaki megoldások:

  • A központi egységgel történő kommunikációhoz az eszközök egy (vagy több) sodrott érpáras vezetéken (UTP) vannak felfűzve.
  • A vezetéken a kommunikáció pont-multi pont rendszerű differenciáljel átvitellel történik az RS-485 szabvány szerint.
  • Az egy vezetékre felfűzhető eszközök száma 31 (a központon kívül).
  • Minden eszköz intelligens résztvevője a kommunikációnak és mikroprocesszor vezérelt (ami szavatolja a többcélú felhasználást).

Gazdaságos kiépítésű, intelligens nővérhívó

A programozható nővérhívó rendszer felépítésének alapja, hogy a központi egység, amelyhez a kezelő felület is csatlakozik, vezetékes összeköttetésben áll a minden szobában elhelyezésre kerülő kliensekkel. Ezek a kliensek önálló, előre programozott címüknek megfelelően reagálnak a nővérhívó központ lekérdezéseire és fogadják a hozzájuk kapcsolt nyomógombok jelzéseit. A visszajelzés érdekében fényjelzéssel adják a gondozott tudtára, hogy a nővér értesítése megtörtént. A kliensek a központból elinduló címző vezeték (vagy hurok) mentén sorban kerülnek elhelyezésre, így a csillagpontos hálózatokkal szemben jelentős előnyt jelent a kábeltakarékosság. A használt vezeték UTP típusú, amely széleskörű elterjedése miatt kedvező árú és a sodrott érpáras, differenciál jelátvitel nagymértékű zavartűrése is az alacsony áron elérhető legjobb alternatíva. Ennek megfelelően a jelátvitel az RS-485 szabványhoz igazodik, amelynél a maximális résztvevők száma a buszon 32, így a központra kapcsolt kliensek száma 31. A moduláris felépítésnek köszönhetően azonban ez csak egy vevőmodulra értendő és a nővérhívó rendszer bővítésének lehetősége maximum 31 végpontos lépésekben igen tág határok között történhet.

A költséghatékonyságot egy másik igen elterjedt megoldással növelhetjük. Ez pedig a mikroszámítógépek alkalmazása. Napjainkban jellemzően minden eszközben fellelhetőek az egyszerű távirányítótól a riasztóközponton és mozgásérzékelőn keresztül a mobiltelefonig. Sikerük kulcsa az egyszerű és megbízható felépítés, az általuk igényelt egyszerű hardver (NYÁK) tervezésének felgyorsulása és az elterjedésük miatti igen alacsony ár. A mikrovezérlők alkalmazásához szükséges „gyenge” hardver és „erős” szoftver kapcsolat lehetővé teszi a tervezéskori hibák csökkentését és az esetleges hibák nagy részének szoftveres és utólagos kijavítását, valamint a felhasználási terület kibővítését, az eszközök működésének (fizikai változtatás nélküli) fejlesztését.

Nővérhívó központ
Nővérhívó központ
Lengőkapcsoló
Lengőkapcsoló
Húzókapcsoló
Húzókapcsoló

Az Oktel Kft. által telepített, vagy értékesített számos vezetékes nővérhívó berendezés mellett olyan nővérhívó is megtalálható a gyártmánypalettán, amelynél a rendszer elemei közötti kommunikáció rádiós úton valósul meg. A vezeték nélküli nővérhívó telepítése rövidebb időt vesz igénybe és kevesebb kényelmetlenséget okoz.

Az Oktel Kft. által gyártott nővérhívó rendszer alkalmas az elavult nővérhívók felújításra, illetve olyan kórházakba és szociális otthonokba is alacsony költséggel telepíthető, amelyekben korábban nem volt nővérhívó. Ez a rendszer jelentősen emeli a betegek biztonságérzetét és a nővérek munkáját is egyszerűsíti, hatékonyabbá teszi.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018