Személyvédelmi eszközök:
- Támadásjelző
- Dőlésjelző
- Éberségjelző
Támadásjelző
A támadásjelző vagy más néven pánikkapcsoló szerepe, hogy a megtámadott vagy veszélyeztetett személy számára biztosítsa az észrevétlen jelzésadást a távfelügyelet, a rendőrség vagy a biztonsági szolgálat felé, hogy azok közbeléphessenek.
Fajtája szerint lehet:
- Mechanikus támadásjelző (mára kiszorult a piacról)
- Elektronikus támadásjelző
A támadásjelző tulajdonképpen egy olyan kapcsoló, amely a használatát követően nem áll vissza automatikusan alapállapotba.
Megkülönböztethetünk kézzel és lábbal működtetett pánikkapcsolókat. A kézzel kapcsolható támadásjelzőt általában az asztal lapja alá szerelik. Aktiválása korábban az eszközre szerelt gomb megnyomásával történt, de ez számos téves jelzés forrása volt. A fejlettebb támadásjelzők a kapcsolólap lefelé történő húzásával váltanak ki riasztást. A lábbal működtethető eszközök esetében is több típus létezik, melyek mindegyikének megvan az előnye és a hátránya is. Ez alapján megkülönböztethetünk rálépéssel, a lábfej felfelé történő emelésével vagy a térd felemelésével működtethető pánikkapcsolókat. Egyesek kezelése kissé bonyolult, másoké meg inkább túl egyszerű, így sok téves riasztást generálható velük.
A rádiós, azaz vezeték nélküli támadásjelzők használata esetén ügyelnünk kell a rendszeres ellenőrzésre, az időszakonkénti elemcserére, illetve – nagyobb épületekben – a felhasználónak tisztában kell lenni a hatótávolságuk korlátaival.
Dőlésjelző
A dőlésjelzőt alapvetően védelmi feladatokat ellátó személyek, például börtönőrök, biztonsági őrök számára fejlesztették ki, mely esetleges megtámadásuk esetén az illető személy eldőlését képes jelezni. A dőlésjelző nem más, mint egy gravitációs kapcsoló, ami akkor hoz létre riasztást, ha a dőlésjelzőt viselő személy helyzete a függőleges alaphelyzettől valamilyen meghatározott szögben eltér. A dőlésjelző kiegészül egy rádióadóval is. Ennek segítségével lehet támadásjelzést küldeni az őrparancsnok vagy a szolgálatvezető felé.
Éberségjelző
Az éberségjelzőt kettős funkcióra fejlesztették ki: egyrészt ellenőrző, másrészt védelmi feladatot lát el. Egyrészt ellenőrzi a biztonsági őr, portás, diszpécser, stb. ébrenlétét, másrészt megvédi a támadásoktól esetleges elalvásának ideje alatt. Az éberségjelző működési elve egyszerű: az eszköz véletlenszerű időközönként egy fényjelzést produkál, melyet meghatározott módon kell nyugtázni. Ha ez nem történik meg, hangjelzéssel jelzi az elalvást. Ha ennek hatására sem érkezik nyugtázás, akkor riasztást küld a felügyeleti állomás felé, hiszen ebben az esetben megnő a valószínűsége annak, hogy az egyént támadás érte.
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018