Tárgyvédelem

Tárgyvédelmi eszközök

  • Közelítésérzékelők
  • Testhang érzékelők
  • Elmozdítás érzékelő
  • Súlykapcsoló

Közelítésérzékelők

A közelítésérzékelők a nem mechanikus érzékelők közé tartoznak, tehát érintésmentesen, kopás nélkül működnek. Az ipari elektronikában közelítésérzékelésre induktív-, mágneses- és kapacitív elven működő érzékelőket alkalmaznak, de a biztonságtechnikában ebből csak a kapacitív elvű megoldást használják.

A kapacitív érzékelő<ket elsősorban széfek és páncélszekrények védelmére használták. A védelem a kondenzátor működési elvét alkalmazta: egyik fegyverzete egy hangolt oszcillátorral egybeépített fémtárgy (a páncélszekrény), a másik fegyverzete a föld. Amennyiben a fémtárgyhoz valamilyen idegen test közelített, megváltozott a kondenzátor kapacitása, elhangolódott az oszcillátor és így riasztást idézett elő. Zavarérzékenysége miatt ma már nem használják ezt a megoldást.

Testhang érzékelők

A testhang érzékelőt nemcsak falbontás érzékelőként alkalmazzák előszeretettel, hanem a tárgyvédelemben is, különösen a széfek és a páncélszekrények védelménél. Egy évtizede még használatban volt a testhang érzékelők egyszerű változatának tekinthető fémhang érzékelő is. A technika egyszerű volt: az eszköz egy piezo érzékelőből és egy szűrőből áll. Az érzékelő a szűrőnek továbbította az észlelt hangokat, ami kifejezetten fúrásnak megfelelő hangokra volt beállítva. Főként bankok trezorjaiba került felszerelésre. Speciális fajtája volt a rácshang érzékelő, mely az ajtók, ablakok rácsainak elvágása, elfűrészelése, felfeszítése esetén keletkező hangokat érzékelte. A testhang érzékelők árának csökkenése miatt ez utóbbi érzékelő típusok kiszorultak a piacról.

Elmozdítás érzékelő

Az elmozdítás érzékelő konkrét tárgyak védelmére szolgál. A védendő tárgyra szerelt érzékelő riasztást vált ki, ha a tárgyhoz hozzáérnek, megmozdítják, elveszik a helyéről.

Az adott tárgy jellegéhez, a védelmi feladathoz illeszkedve az elmozdítás elleni védelemre többféle megoldás létezik.

Az érzékelő beépíthető a tárgy aljába, hátuljába vagy magába a tárgy tartójába. Nemfémes anyagú tárgyak esetén erre a célra jól alkalmazható a nyitásérzékelőknél ismertetett reed relés érzékelő, ahol az érzékelő állandó mágnes része építhető be, vagy szerelhető fel a védendő tárgyra. Fém tárgyak esetén használható az induktív érzékelő, amelynek működése egy elektronikus oszcillátorra épül. Ennek áramfelvétele megváltozik fém tárgyak közeledése, vagy távolodása következtében. Az induktív érzékelők előnye, hogy a reed relés érzékelőkkel ellentétben csak egy részből állnak. Ezért elegendő a védendő fémtárgy mögött elhelyezni a rejtett szerelésű érzékelőt, magára a tárgyra nem kell felszerelni semmit. Az Oktel Kft. például kiállítási aranytárgyak kiegészítő védelmét oldotta meg ezzel a módszerrel.

A technikai fejlődés során kifejlesztették a rádiós elmozdítás érzékelőt, amely új távlatokat nyitott meg a tárgyvédelemben. A vezeték nélküli elmozdítás érzékelő a tárgyra szerelve vagy felragasztva érzékeli annak elmozdulását. Jellemzői:

  • Beépített háromdimenziós gyorsulásérzékelővel rendelkezik, mely bármilyen irányban történő elmozdulást azonnal érzékel.
  • Méretéből adódóan (75x27x6,4 mm) kisebb tárgyak védelmére is alkalmas.
  • A pillanatnyi jeleket egy, már meglévő mintával veti össze, azaz megjegyzi azt a pozíciót, ahová a védett tárgyat elhelyezték, és amennyiben ehhez képest elmozdulást észlel, riasztást generál.
  • Külön e célra kifejlesztett szoftver analizálja az érzékelő által leadott jeleket, ezért alacsony a téves riasztások aránya.
  • A kisebb rezgésekre nem érzékeny, csak az elmozdításra ad riasztást.
  • Kétféle üzemmód programozható: normál módban azonnali riasztást generál, késleltetett módban 3 másodperc elteltével ad jelzést.

A tárgyak elmozdítás érzékeléséhez alkalmazhatók még a passzív infra mozgásérzékelők és az infrasorompók is.

Súlykapcsoló

A súlykapcsoló egy érzékelőként működő mikrokapcsolóból és egy rugóból áll, ami akkor lép működésbe, ha egy adott nagyságú ellensúlyt eltávolítanak róla. Funkcióját tekintve súlyváltozás érzékelésére alkalmas, ezt a tulajdonságát használják ki különféle értékes, múzeumi vagy kiállítási tárgyak őrzésénél.

Továbbfejlesztett változata a differenciál súlykapcsoló, amelyben két kapcsolót kötnek sorba egymással, közöttük pedig egy nyelv található. Ha a súlyérzékelő nyelve bármely irányba elmozdul (mert a tárgyat megmozdítják, vagy elveszik a helyéről), az érintkezés megszakad, és riasztás következik be. Ugyanezen az elven működik a szálfeszítéses kapcsoló. A szál feszültségi állapota jelzi a nyugalmi és a riasztási állapotot. Ha a szálat elvágják vagy valamiért megszakad, az érzékelő riasztást ad.

A súlykapcsolók hátránya, hogy az alkalmazott mikrokapcsolók érzékenyek a nedvességre és a korrózióra, ezért alkalmazásuk ma már ritka.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018