Mozgásérzékelők telepítése

Hatótávolság, látószög

Nagy általánosságban elmondható, hogy a térlátó karakterisztikájú infrák 10-15 méteres hatótávolsággal rendelkeznek, az újabb változatok esetében ez elérheti a 25-30 métert is. A térlátó lencsével ellátott infrák látószöge többnyire 85° – 110°. A látószög csökkentésével – például folyosólencsés infrák esetében – az érzékelési távolság is jelentősen növelhető, akár 30-40 méterre.

Az érzékelési tartomány állíthatósága

A Genius infrák szabályozója
A Genius infrák szabályozója
A legtöbb infránál a piroszenzort is tartalmazó nyomtatott áramköri lap (NYÁK) felfelé, illetve lefelé történő mozgatásával módosítható a piroszenzor helyzete a Fresnel-lencséhez képest, ezzel beállítható az adott helyiség méreteihez illeszkedő ideális lefedési alakzat. Ezen felül általában miniatűr (DIP) vagy áthidaló (jumper) kapcsolókkal szabályozható a PIR érzékenysége. A radaros infráknál gyakran állítható potenciométerrel a mikrohullámú érzékelő hatótávolsága, biztosítva ezzel a PIR lefedési alakzatával megegyező mikrohullámú lefedettséget. Itt tűnik ki a leginkább, hogy a riasztótelepítéshez szaktudás szükséges. Sokan úgy gondolják, hogy nem nagy ördöngösség egy mozgásérzékelő felszerelése, pedig a hiányos szaktudással és tapasztalattal felszerelt mozgásérzékelő vagy sok téves riasztást okoz, vagy épp ellenkezőleg, nem fog jelezni, amikor arra szükség lenne.

Jellemző elhelyezés

A legjobb hely az infrák felszerelésére a helyiségek sarka, mert innen 90˚ fokban látnak, és a két fal mellett teljes lefedettséget nyújtanak. Természetesen a sarkokon kívül máshová is felszerelhetőek. Hosszúkás helyiségekben a hosszabb falfelület középtájára helyezik el őket, ahonnan minden irányban érzékelni tudják a mozgást. Sajnos találkozunk hibás kivitelezéssel is, ahol a mozgásérzékelő elhelyezése nem felel meg a szakmai elvárásoknak, és az infra látótere nem fedi le a védendő teret akkor sem, ha lenne rá mód. A szakszerűtlen szerelés egyik tipikus esete, amikor nem veszik figyelembe, hogy a mozgásérzékelő látóterét eltakarja egy kinyitott belső ajtó.

Szerelési magasság

A gyártók által ajánlott szerelési magasság betartása nagyon fontos a megfelelő működéshez. A túl alacsonyan lévő infrák vakriasztásokat okozhatnak, a túl magasan lévők érzékenysége pedig romlik.  Az ajánlott telepítési magasság a 2-2,5 méter, de általában legalább 1,8 méter és legfeljebb 3 méter magasságba szerelhetők. Egyes infrák esetében az 5 méter szerelési magasság is elfogadható.

Tartókonzolok alkalmazása

Az infrák falfelületre való felszereléséhez gyakran használnak gömb-, vagy más formájú tartókonzolokat. Ezekkel megkönnyíthető az érzékelők beállítása, de a mozgathatóságból adódóan a felhasználó is könnyen elállíthatja, például takarítás, pókhálózás során. Ezáltal az érzékelő téves riasztásokat okozhat, vagy ellenkezőleg: nem fog jelezni.

Külső méretek

A felhasználók a minél kisebb méretű mozgásérzékelőt preferálják, hiszen lakóterük összképét ezek kevésbé zavarják. Ma már egészen kisméretű infrák is kaphatóak a piacon, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy a Fresnel-lencsés érzékelők esetében a lencse minősége, képalkotása jelentősen befolyásolja annak működését. A képalkotás pedig annál jobb, minél nagyobb méretűek a lencseelemek, vagyis maga az egész lencse. A radarral kombinált érzékelőknél az érzékelő házán belül elhelyezett radar is óhatatlanul növeli a méreteket. A mindenképpen szükséges tényezők figyelembevételével a gyártók arra törekszenek, hogy az érzékelők háza esztétikus legyen, minél jobban be tudjon simulni a környezetbe.

A ház anyaga, falvastagsága

Minél merevebb, masszívabb a ház, annál stabilabb a mozgásérzékelő működése, hiszen egyenetlen falfelületre szerelve sem tud lepattanni róla az emiatt megvetemedő fedél. Ez csökkenti az indokolatlan szabotázsriasztás előfordulását.  A léghuzat is kevésbé van hatással azokra a lencsékre, melyek megfelelő szilárdságú házban kerülnek elhelyezésre. A légáramlás ugyanis elsősorban a lencsén keresztül okoz téves riasztást. A huzat által kiváltott gyors hőmérsékletváltozások a nagy hőtágulási tényezővel rendelkező műanyag lencsékre fokozottan hatnak, különösen akkor, ha azok gyengébb anyagú házba vannak beépítve. A lencseszegmensek gyors méretváltozásának hatására megváltoznak a nyalábok is, emiatt az infra folyamatosan azt érzékeli, mintha mozgás lenne az adott területen.

Rovarvédelem, kábelkivezetés kialakítása

A kábelkivezetést a házon kialakított furaton keresztül oldják meg a telepítők. Ha a furat túl nagyra sikerül és a telepítő nem gondoskodik az így kialakuló légrés tömítéséről, akkor ennek következtében rovarok kerülhetnek az infra házába, ami a téves riasztások melegágya lehet. Egyértelműen kijelenthető, hogy a mozgásérzékelőbe csak szerelési hibából adódóan kerülhet rovar. A rovarvédelemről a riasztóberendezés tulajdonosának is gondoskodnia kell: az infra körül le kell takarítani a pókhálókat. A pókháló másik kártékony hatása akkor jelentkezik, amikor a rárakódott portól megvastagodva egy kisebb huzattól mozgásba jön, és ez azonnali riasztást okozhat.

Áramfelvétel

A riasztórendszerek tervezése során mindenképpen számolni kell az eszközök áramfelvételével. A technikai fejlesztések során a gyártók folyamatosan csökkentik az áramfelvétel mértékét. Egy átlagos PIR-nél ez 8-20 mA között mozog. A radarral kombinált infrák nyilvánvalóan többet fogyasztanak a radar miatt, általában 15-30 mA körül.

Be- és kikapcsolható ellenőrző LED-ek

Ellenőrző LED-ek
Ellenőrző LED-ek
A mozgásérzékelők működésellenőrzésének egyik legegyszerűbb módja a funkciójelző LED-ek felvillanásainak figyelése, azaz a sétateszt. A hagyományos PIR-ek egy, a radarral kombinált mozgásérzékelők általában három LED-del rendelkeznek (kivéve, amikor többszínű LED-et alkalmaznak). Utóbbi esetében az egyik LED a PIR, a másik a radar működését ellenőrzi, míg a harmadik LED akkor villan fel, ha a két másik egy időben jelzett – vagyis a konkrét riasztáskor. A magas biztonsági fokozatú épületek esetén (például bankok, kiállítótermek stb.) a telepítők azt javasolják, hogy ezek a LED-ek a telepítés és infrabeállítás után legyenek kikapcsolt állapotban. Így az érzékelő lefedési területét az illetéktelen behatolók nem tudják kiismerni.

A piroszenzor és a lencse öregedése

Az idő múlása a mozgásérzékelőket sem kíméli. Működésüket leginkább a piroszenzor és a lencse öregedése befolyásolja. A piroszenzort illetően az anyagszerkezetben lezajló változások kétféle hatással lehetnek rá: érzékenyebbé vagy érzéketlenebbé válik. Az infrák lencséje műanyagból van, ennek öregedésével nagyobb lesz a fényelnyelése, és egyéb optikai jellemzői is fokozatosan romlanak. Különösen az ultraibolya sugárzás és a tartósan magas hőmérséklet képes meggyorsítani a lencse öregedését. Tapasztaltuk már neves gyártó egyik infratípusánál, hogy néhány éven belül „bepókhálósodott” a Fresnel-lencse anyaga, azaz hajszálrepedések képződtek benne. Ez az érzékelő teljes megvakulását eredményezte. Az alkatrészek elöregedéséből származó problémák is indokolják a rendszeres karbantartás szükségességét.

Üzemi hőmérséklet

A mozgásérzékelők felszerelése előtt számolni kell az eszköz működési hőmérséklettartományával. Figyelembe kell venni az infra alsó működési hőmérséklethatárát, hiszen a gyártók néhány típus működését csak 0˚C-ig, illetve -10˚C-ig garantálják. Ha ezek a típusok fűtetlen helyiségekbe, raktárakba kerülnek, akkor megbízhatatlanná, instabillá, működésképtelenné, rosszabb esetben téves riasztások okozóivá is válhatnak.

Hőmérsékletkompenzálás

Tudjuk, hogy az infrák működése a hőmérsékletkülönbségek érzékelésén alapszik, ezért kánikulában, amikor a helyiségben 33-36 °C körüli is lehet a hőmérséklet, az emberi testet már nem tudnák érzékelni. A gyártók emiatt számos infrát hőkompenzálással látnak el, ami ebben a kritikus hőmérséklettartományban automatikusan megnöveli az érzékenységüket. A régebbi infrák általában csak 3 °C hőmérsékletváltozás érzékelésére voltak képesek, az újabbak viszont már a 0,2 °C mértékű változást is észlelik.

Szabotázsvédelem

Ma már talán nem is gyártanak olyan mozgásérzékelőt, ami nincs ellátva az érzékelő megrongálása elleni védelemmel. Többnyire egy lemez- vagy nyomórugóval ellátott kisméretű kapcsoló biztosítja, hogy az érzékelő fedelének eltávolításakor szabotázsjelzést kapjon a riasztóközpont. A szabotázsvédelem természetesen állandó jellegű, tehát a riasztó kikapcsolt állapotában is működik.

Fehérfény elleni védelem

A piroszenzor elhelyezkedése
A piroszenzor elhelyezkedése
Számos téves riasztást válthat ki, ha a mozgásérzékelőt túl nagy energiával éri fehér fény: például közvetlen napfény nyitott ablakon keresztül vagy autó reflektora vékony ablakrétegen át. A gyártók ez ellen többféle módszerrel védekeznek. Egyik megoldásként a Fresnel-lencsét egy olyan speciális anyaggal „erősítik meg”, ami biztosítja a fehérfény elleni védelmet. Másik lehetőség, hogy a piroszenzort úgy helyezik el a nyomtatott áramköri lapon, hogy az infra teteje megvédje a túlzott mértékű fehérfény beáramlástól, a huzattól és a szennyeződésektől egyaránt.

Rádiófrekvenciás zavarvédelem

A piroszenzor fémburkolata
A piroszenzor fémburkolata
A nagy teljesítményű rádióadók és rádióhullámok képesek zavart és téves riasztásokat okozni a mozgásérzékelők működésében. Hatásos megoldást jelent, ha a piroszenzort fémburkolattal látják el. Sajnos egyes gyártók erre nem fordítanak kellő hangsúlyt, így egyes esetekben a zavaró rádióhullámok kellemetlen perceket okozhatnak a felhasználóknak.

Letakarásvédelem és maszkolás

Az emberek nem vetik tüzetes vizsgálat alá a riasztórendszerük érzékelőit naponta többször, de még naponta sem. Sajnos, így egy kitartóbb betörő megteheti, hogy kikapcsolt állapotban leragasztja, vagy lefedi az érzékelő lencséjét, ezzel működésképtelenné téve azt. Ennek kivédésére a jobb védelmi szintet biztosító és egyben magasabb árkategóriájú infrákat letakarás- védelemmel látják el. Erre többféle módszert is alkalmaznak. Ezek közül egy jellemző megoldást ismertetünk: Az érzékelőbe egy infravörös adó LED-et és egy fotodióda vevőt építenek be. Az adó LED kibocsátott sugarai csak akkor jutnak el a vevő diódára, ha az érzékelő lencséjét letakarják, és erről a letakart felületről a kisugárzott jelek visszaverődnek. Ekkor a fotodióda működése szabotázsjelzést eredményez. Ezt mutatja a mellékelt ábra. Amikor a letakarást nem egy illetéktelen behatoló alkalmazza, hanem a riasztórendszer telepítője, akkor maszkolásnak nevezzük. Ilyenkor nem az egész lencsét fedik le, hanem annak csak kis részét. Ennek célja, hogy a mozgásérzékelő látóteréből kiiktassanak egy esetleges téves riasztást okozó berendezést, például egy kandallót.

Téves riasztások elleni védelem

Az alábbiakban összefoglaljuk azokat a szerelés- és alkalmazástechnikai jellemzőket, amelyeknek betartása során elkerülhetővé válnak a mozgásérzékelők alkalmazása során fellépő esetleges téves riasztások.

  • Kerülni kell azokat a helyeket, ahol az infrát (akár természetes, akár klímaberendezés vagy ventilátor általi) huzat érheti! Sajnos számolni kell azzal is, hogy amikor riasztóberendezés kerül egy épületbe, attól kezdve – a téves riasztások elkerülésének érdekében – a nyílászárókat zárva kell tartani a riasztóberendezés élesített állapota idején.
  • Mozgó vagy hőt kibocsátó, illetve gyors hőmérséklet-változtatásra képes tárgyakra (például radiátor, légkondicionáló, telefax, lézernyomtató) lehetőleg ne nézzen az infra! A fűtőtest vagy egyéb hőforrás fölé, vagy azok közvetlen közelébe történő szerelés minden esetben elkerülendő!
  • Az erős fényhatások zavarforrások lehetnek, ezért az infrát ne érje tartósan közvetlen vagy visszavert napsütés, illetve az autók fényszóróiból származó fény!
  • Kerülendő a rádióadó-berendezés közelébe való telepítés!
  • Ügyelni kell arra, hogy az infra elé ne kerüljön semmilyen, a védett térrészt leárnyékoló tárgy! Ha kitakarjuk egy lakásátrendezés során (polc, szekrény, függöny stb. kerül elé), az infra látótere csökken, az érzékelés hatásfoka pedig romlik.
  • Minden esetben figyelni kell arra, hogy az a felület, amelyre az infrákat szereljük  rezgésmentes és stabil legyen – különösen a duál technológiás infrák esetében.
  • Ne nézzen az infra olyan területekre, amelyek zavart okozhatnak vagy instabilak lehetnek, például reflektáló, fényes, festett felületek vagy az úszómedence vize! Ha ez elkerülhetetlen, akkor ezeket a részeket az infra optikáján ki kell maszkolni.
  • Ha a lakásban kisállatok is vannak, a mozgásérzékelő kiválasztása és a szerelés módja alapos megfontolást kíván. Csak olyan infrát válasszunk, amelyik rendelkezik kisállatvédelemmel.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018