Speciális célú távfelügyelet

A behatolás- és tűzjelzésen kívül számos egyéb területen is alkalmaznak távfelügyeletre bekötött jelzőrendszereket. A riasztóberendezések is kiegészíthetők a behatolás érzékelésén kívül más jellegű esemény vagy műszaki paraméter érzékelésére szolgáló eszközökkel, de az alábbi jelzőrendszerek lehetnek a riasztóberendezéstől függetlenek is.

Speciális célú távfelügyelet alkalmazható például:

  • hűtőházak, mélyhűtő pultok meghibásodásának átjelzésére
  • alagsori szintek vízbetörés, vagy talajvíz jelzésére
  • gázszivárgás jelzésére
  • épületgépészeti berendezések leállásának, meghibásodásának jelzésére
  • áramkimaradás jelzésére áramellátó berendezések esetén
  • házi jelzőrendszerként idősek vagy betegek számára
  • liftekben rekedt személyek vészjelzésére stb.

A jelzőberendezések bármilyen műszerrel mérhető vagy más módon érzékelhető paraméter változására beállíthatóak. A határértékek átlépésekor, a berendezések leállásakor vagy egy vészjelző kézi működtetésekor a jelzőrendszer jelzést küld a távfelügyeletre, ahol a szükséges módon intézkednek a diszpécserek, és értesítik a megadott személyeket.

Hűtőkamrák, mélyhűtő pultok meghibásodásának átjelzése

Hűtőpult
Hűtőpult

Cégünk távfelügyelete számos kisebb és nagyobb élelmiszer áruház mélyhűtő pultjának és mélyhűtő kamrájának a megengedett hőmérsékleti érték fölé történő emelkedését, illetve azok esetleges meghibásodását is figyelemmel kíséri a meglevő riasztóberendezések digitális kommunikátorainak segítségével. Ha egy mélyhűtő pultban, vagy kamrában a hűtőberendezés rendellenes működése, vagy meghibásodása hosszabb ideig fennáll, és a fagyasztott élelmiszerek „felengednek”, azokat már tilos újrafagyasztani. A hűtőhiba főként esti, éjszakai, vagy hétvégi időszakban jelent problémát, hiszen ha nincs távfelügyeletre kötve a rendszer, a meghibásodásról csak reggel, vagy a következő munkanapon szereznek tudomást az alkalmazottak. Nem egy estben komoly, akár több milliós kár kialakulását sikerült megakadályoznunk azzal, hogy az áruház mélyhűtő pultja a riasztóberendezésen keresztül jelezte a leállását vagy a hőmérséklet abnormális növekedését.

Alagsori szintek vízbetörés vagy talajvíz jelzése

Alagsori helyiségek, pincék vízzel történő elárasztásáról vagy a talajvíz megjelenéséről szóló információ az intézmények és magánszemélyek számára is fontos lehet az időben történő kármegelőzés, vagy kárelhárítás érdekében. A víz megjelenésének érzékelése már viszonylag egyszerű eszközökkel is megvalósítható. A vízérzékelők is ráköthetők a riasztóberendezés valamelyik szabad zónájára, így – ha távfelügyeletre is jelez a riasztó – az ingatlan tulajdonosának, vagy használójának jelenléte nélkül is hatékony víz elleni védelem alakítható ki. Különösen fontos ez a nem állandóan lakott épületeknél.

Gázszivárgás jelzése

Ipari CO érzékelő
Ipari CO érzékelő

A gázzal üzemelő kazánok, kályhák és egyéb berendezések meghibásodása, vagy szivárgása mind vagyon-, mind életvédelmi szempontból veszélyes lehet. Különösen veszélyes az éghető anyagok tökéletlen égésekor keletkező szénmonoxid (CO), ami színtelen, szagtalan, az emberi érzékszervek számára teljesen “láthatatlan”, felismerhetetlen gáz. Kialakulásában az eltömődött kémény, a szénnel, gázzal, fával való helytelen tüzelés és számos egyéb tényező is közrejátszhat. Szerencsére ma már többféle elektronikus szénmonoxid érzékelő is kapható, amelyek feladata, hogy a telepítés helyén érzékeljék és megfelelő módon jelezzék, ha a szénmonoxid az emberi életre veszélyes koncentrációban és időtartamban jelenik meg. Cégünk is gyakran telepíti ezeket az eszközöket riasztó-, vagy tűzjelző berendezéssel együtt. A riasztó távfelügyeletre kötése esetén az érzékelő jelzése gázjelzésként, vagy gázszivárgás jelzésként jelenik meg a diszpécserek képernyőjén.

Épületgépészeti távfelügyelet

A különböző épületgépészeti berendezések, például kazánok, szellőző rendszerek, légkondicionálók leállása vagy meghibásodása szerencsés esetben csak kényelmetlenséggel jár a használóik számára, de bizonyos esetekben súlyosabb következmények is jelentkezhetnek. Amennyiben ezek a berendezések a leállást, vagy meghibásodást képesek egy távfelügyelet felé jelezni, úgy a diszpécserek időben tudják értesíteni a hibaelhárítással megbízott személyeket. Egy gázkazán esetén például akár az őrláng kialvása is (megfelelő érzékelő esetén) riasztást kiváltó ok lehet.

Áramkimaradás jelzése

Áramellátó berendezések szabotálásának, vagy meghibásodásának az átjelzése jelentős kármegelőző, vagy kárelhárító hatású lehet. Cégünk például 2007 óta biztosítja nagyfeszültségű transzformátor állomások és transzformátorok szabotázs és meghibásodás elleni védelmét. Ezek a transzformátorok általában lakott területektől távol levő, gyakran csak időszakos működésű berendezések – például öntöző rendszerek – működéséhez biztosítanak áramellátást. Értékük magas, a bennük levő színesfém és olaj miatt viszont bizonyos körökben „népszerűek”. Az ilyen transzformátorok védelmét általában GPRS alapú, vagy rádiós átjelzőkkel, esetleg ezek kombinációjával oldjuk meg.

Házi jelzőrendszer idősek vagy betegek számára

Házi jelzőkészülék (Forrás: MOHAnet Zrt.)
Házi jelzőkészülék (Forrás: MOHAnet Zrt.)

A távfelügyeleti szolgáltatás egészségügyi területen is felhasználható. Az idős, egyedülálló, valamint a rendszeres orvosi kezelés alatt álló emberek számára a házi jelzőrendszer azonnali, akár életmentő segítséget is jelenthet, ha hirtelen rosszullét lép fel náluk. Mindenkinek ajánljuk, aki nem tudja személyesen gondozni idősebb hozzátartozóját, de szeretne gondoskodni róla, és szükség esetén gyors segítséget biztosítani számára. A GPRS alapú házi jelzőberendezés egy kihangosítható mobiltelefonhoz hasonlít, néhány gyorshívásra alkalmas nyomógombbal, amelyekkel a távfelügyeletre lehet jelzést küldeni. A vészjelzésen kívül kétirányú beszédkapcsolatra is alkalmas, így a távfelügyelet diszpécserei kideríthetik a jelzés pontos okát, esetleg a rosszullét fajtáját, valamint meg tudják nyugtatni a jelzést küldő személyt. A házi jelzőkészüléket magával is viheti a tulajdonosa, ami bárhol használható, ahol mobil térerő van. Vészjelzés esetén a diszpécserek nem a kivonuló szolgálatot, hanem a háziorvost, a mentőket, rokont, szomszédot értesítik, vagyis azokat, akiket az ügyfél megadott.

Liftben rekedt személy vészjelzése

tf_lift veszjelzo

Bizonyára sokaknak eszébe jut lifthasználat közben, hogy a lift esetleges meghibásodásakor mi történik velük. Számos amerikai filmben láttunk már elrettentő példát arra, hogy egy irodaház alkalmazottja egy péntek esti túlórát követően az egész hétvégét a liftben tölti, mivel már nincs senki az épületben, aki észrevenné, hogy bennrekedt valaki. Így a hétfői munkakezdés során derül csak ki, hogy nem működik a lift, pláne, hogy valaki be is szorult.
Persze ezek extrém esetek, de gondoljunk csak bele, pár perces liftleállás is igazán kellemetlen és rémisztő lehet, ha egy szűk, zárt térben – esetleg vaksötétben – kell azt eltölteni úgy, hogy abban sem lehetünk biztosak, hogy valaki meghallja, vagy egyáltalán reagál a vészjelzésre. Sajnos a liftek meghibásodásának és a benne rekedt személyek kimentésének a problémája Magyarországon is jelentkezik, különösen azok után, hogy a házmesteri állások jelentős része megszűnt. A liftek használatára vonatkozó előírások is megkövetelik ma már, hogy a liftbe szorult személyek képesek legyenek átjelzést küldeni egy távfelügyeleti állomásra, ahonnan képzett műszaki mentőket tudnak küldeni a lifthez.
Az Oktel Kft. a liftekbe egy olyan GPRS alapú jelzőberendezést szerel be, amelyről egy nyomógomb megnyomásával nemcsak átjelzést lehet küldeni a távfelügyeletre, hanem a berendezés GSM csatornáján keresztül kétirányú beszédkapcsolatot is ki lehet alakítani. Ezek a készülékek saját szünetmentes táppal, világító vészgombbal rendelkeznek, nem szükséges hozzájuk hagyományos telefonvonal és vandálbiztosak, így minden esetben és körülmények között szavatolható az állandó működésük.
A liftből érkező vészjelzés hatására a diszpécser beszédkapcsolat kezdeményezésével tudakozódhat a vészjelzés okáról, és tájékoztathatja a fülkében rekedt személyt a szükséges intézkedésekről. Ezt követően azonnal a helyszínre küldi a kivonuló szolgálatot, így akár percek alatt megérkezhet a segítség. Mivel a járőr munkájának alapfeltétele, hogy minden egyes lifttípus kezeléséből, mentésre vonatkozó eljárásrendjéből oktatást kapjon, és vizsgát tegyen, így a mentés rendkívül gyorssá és hatékonnyá tehető. Szükség esetén a felügyelet diszpécsere állandó beszédkapcsolatban marad a bennrekedt személlyel, hogy megnyugtassa, és elkerülje az esetleges pánikreakciót.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018