A tűzjelző rendszer elsődleges célja az életvédelem, ennek következtében igen szigorú szabályozás vonatkozik ezekre a rendszerekre. Másodlagos, de igen fontos funkciója természetesen a vagyonvédelem, hiszen egy épületben nagyságrendileg nagyobb károkat okozhat a tűz, mint egy betörő. Ha a tűzjelző rendszerek tervezésére és telepítésére vonatkozó hatósági előírások nem lennének szigorúak; ha az ellenőrzések nem szorítanák a kivitelezőket és az üzemeltetőket, akkor minden bizonnyal sokkal többször találkoznánk a híradásokban tűzeset okozta tragédiával.
A vonatkozó európai és magyar szabvány fogalommeghatározása alapján a tűzjelző berendezés tűzjelző központból és a hozzá csatlakozó tűzérzékelőkből áll. Az Oktel Kft. elsősorban hatósági engedélyköteles, minősített tűzjelző rendszerek tervezésével, engedélyeztetésével és kivitelezésével foglalkozik. Tehát az önálló, elemes, beépített hangjelzővel ellátott ún. házi füstérzékelők nem tartoznak a profilunkba. Ennek ellenére fontosnak tartjuk a családi otthonok tűz elleni védelmét, ezt azonban riasztóberendezéshez csatlakoztatható füstérzékelőkkel oldjuk meg. Erről a Riasztóberendezések menüpontunkban olvashat.
Rövid történelmi áttekintés adunk a tűzjelzés napjainkig tartó fejlődéséről, mert sok érdekességet találtunk feltalálókról és azokról a találmányaikról, amelyek ma már közismert tűzjelző eszközökké váltak. Legnagyobb lélegzetű fejezetünk a tűzjelző rendszer elemeit csoportosítja, és bemutatja a működési elveket, optimális alkalmazási területüket. Törekedtünk a teljességre: a régebbi és a legkorszerűbb tűzjelző eszközöket, technológiákat is megtalálja oldalainkon.Bemutatjuk a különböző típusú füstérzékelők működési elvét, az ajánlott felhasználási területüket és a hátrányaikat is. Már jó ideje elérhető a Pontszerű optikai füstérzékelő, a Vonali füstérzékelő, és a Hőérzékelő oldalunk, de hogy teljes legyen a kép, most hozzátesszük az eddig hiányzó érzékelő típusokat. Legújabb oldalaink az Ionizációs füstérzékelő, az Aspirációs füstérzékelő és a Légcsatorna füstérzékelő tudnivalóit tartalmazzák.
A hatékony tűzjelzéshez meg kell ismernünk magát a tüzet is, bemutatjuk azokat a fizikai jellemzőit, amelyek észlelésén, mérésén alapulnak a tűzriasztások, itt olvashat a tűz jellemzőiről. A tűzjelző rendszer feladatait és alapfogalmait hatósági rendeletek is tartalmazzák, mi itt közérthetően leírtuk ezeket. A tűz elleni védekezésről szóló kormányrendelet, az új OTSZ 5.0 alapján összefoglaltuk a tűzjelző rendszerek engedélyeztetésével kapcsolatos tudnivalókat; a kötelező dokumentációk listáját; valamint a telepítési és átjelzési kötelezettségeket.
Reméljük, további oldalainkkal megkönnyítjük az Ön dolgát: már alapinformációkkal felvértezve tárgyalhat a tervezőkkel, kivitelezőkkel, tájékozott lesz a hivatalos engedélyeztetési eljárással kapcsolatban. Megpróbáljuk meggyőzni a karbantartás fontosságáról mindazokat, akik felelősek egy bármekkora tűzjelző rendszerért – és ezzel együtt életekért is. Érdemes átnézni a szénmonoxid veszélyeiről, ezek megelőzéséről és a CO jelzőkről szóló oldalunkat is, végül olvassa el tanácsainkat, amelyek egy esetleges tűzesetben Önnek is hasznára válhatnak.
Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018