Légcsatorna füstérzékelő

Műszaki áruházban a mennyezet alatti légcsatorna
Műszaki áruházban a mennyezet alatti légcsatorna
A légcsatorna füstérzékelő egy speciális beépített füstérzékelő, amelyet légtechnikai-, klíma- és fűtőberendezésekkel ellátott épületekben alkalmaznak. Ez ma már számos bevásárlóközpont, áruház és nagyobb irodaépület jellemzője. Ha a légtechnikai rendszerek szellőzőcsatornájába füst kerül, az nagyon gyorsan szétterjedhet az egész épületben. Valós veszély, hogy a légcsatornákban keringetett levegő eljuttathatja a keletkezett füstöt a tűzzel egyébként nem érintett épületrészbe is. A légcsatorna füstérzékelő feladata, hogy a szellőzőrendszerbe került és a levegő által szállított füstszemcséket érzékelje, a tűz kialakulásának minél korábbi szakaszában adjon riasztási jelzést, ezzel akadályozva a füst szétterjedését. A légcsatorna füstérzékelőnek létezik a hagyományos- és az analóg, címezhető tűzjelző rendszerekhez kifejlesztett változata is.

A légcsatorna füstérzékelő fontos eszköze a tűzvédelemnek ott, ahol légtechnikai rendszereket is alkalmaznak, de csupán kiegészítő szerepe lehet, mert önmagában nem ad teljes körű védelmet az épületen belül. Az adott területen fő védelemként szinte mindig kell alkalmazni pontszerű füstérzékelőket is.

A légcsatorna füstérzékelő működési elve

A két cső áramoltatja a levegőt a házba épített füstérzékelőhöz.
A két cső áramoltatja a levegőt a házba épített füstérzékelőhöz.
A légcsatorna füstérzékelő az alábbi részekből áll: a légcsatorna érzékelő ház, beépített elektronikával, a házban elhelyezett füstérzékelő, valamint egy csőpár, a mintavevő és a kiömlő cső. A légcsatorna füstérzékelőt ugyanis nem közvetlenül a légcsatornába szerelik be, hanem a légcsatornán kívül elhelyezett és általában egy átlátszó plexitetővel ellátott, légmentesen lezárt érzékelő házba. A csatornába nyúlik a mintavevő cső, amelynek furatok vannak a légáramlással szembeni oldalán, valamint a kiömlő cső. A mintavevő csőbe áramló levegő – ezzel együtt a tűz esetén jelentkező füst is – eljut az érzékelőbe. Ugyanez a levegő a másik, kiömlő csövön keresztül áramlik vissza a légcsatornába. Az aspirációs füstérzékelővel szemben a mintavevő csőbe jutó levegő mennyiségének növeléséhez nem alkalmaznak ventillátort, a működéshez elegendő a légcsatorna normál légárama.

A System Sensor DH400 típusnál a mintavevő cső itt csatlakozik a házba.
A System Sensor DH400 típusnál a mintavevő cső itt csatlakozik a házba.
A füst beérkezik, de a lezárt házban természetesen eloszlik.
A füst beérkezik, de a lezárt házban természetesen eloszlik.

Az érzékelő házba szerelt tűzérzékelő elvileg bármilyen pontszerű füstérzékelő lehet, de a legáltalánosabb az optikai füstérzékelő alkalmazása. Ennek elsősorban az az oka, hogy a légcsatorna füstérzékelő jellemzően nem a tűz keletkezési helyének közelében van és mire a füst eljut az érzékelőig, addigra lehűl, a különböző méretű részecskéi szétválnak és az optikai füstérzékelő által jól érzékelhető nagyobb méretű füstszemcsék kerülnek be az érzékelőkamrába.

A légcsatorna füstérzékelő alkalmazása

A System Sensor DH400 légcsatorna füstérzékelő háza fedél nélkül
A System Sensor DH400 légcsatorna füstérzékelő háza fedél nélkül
Egy adott épületben a légtechnikai rendszer gondos tervezést igényel, az épület paramétereihez kell megválasztani a légcsatorna érzékelők darabszámát, típusát vagy típusait, a beépítés optimális helyszíneit. A légcsatorna füstérzékelő csak a műszaki paramétereiben megadott légsebesség határok között működik megfelelően. Ez típustól függően széles tartományban változhat. Mivel a légcsatornában légörvények is kialakulhatnak, ezért javasolt, hogy a mintavevő cső ne kerüljön se csőelágazás, se beszívó nyílás közvetlen közelébe és a felszerelés helyén ne legyen se szűkebb, se bővebb a légcsatorna keresztmetszete, mint más csatornaszakaszokon. Célszerű az érzékelőt az utolsó levegő betáplálási pont után felszerelni. Az ilyen gyűjtőcsatornában vagy gyűjtőcsőben elhelyezett légcsatorna füstérzékelő esetén számolni lehet azzal, hogy a füst a hosszabb megtett út miatt felhígulva kerül az érzékelőbe és nem képes riasztást kiváltani. Ezekben az esetekben megoldás lehet a nagy érzékenységű pontszerű lézeres füstérzékelő alkalmazása.

A légcsatorna füstérzékelő önálló tűzvédelemre nem felel meg, mert csak addig működik megbízhatóan, ameddig a légcsatornában levegő áramlik és a légtechnikai rendszer üzemel. A védendő területen a légcsatorna füstérzékelőktől független pontszerű vagy vonali füstérzékelők alkalmazásával biztosítható, hogy a rendszer meghibásodása vagy üzemen kívüli állapota esetén is érzékelni lehessen a keletkező tüzet.

Bár elvárható lenne, hogy a légcsatornából a füstérzékelőbe jutó levegő normál esetben tiszta, azaz portól és aeroszoloktól mentes legyen, a gyakorlatban ez általában nem biztosított. Számolni kell azzal, hogy mint minden füstérzékelő, idővel ez is elszennyeződik. A lassú elszennyeződést a beépített optikai füstérzékelő mikroprocesszora az érzékenység változtatásával folyamatosan kompenzálja mindaddig, amíg az érzékenység növekedése el nem éri a gyárilag beállított maximum értéket. A driftkompenzáció ilyenkor befejeződik és az érzékelő hibajelzést generál. Természetesen nem szabad megvárni, amíg ez az eset bekövetkezik. Ennek kivédésére szolgál a tervszerű, negyedéves vagy féléves ciklusú megelőző karbantartás.

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018