Vonali füstérzékelő

A vonali füstérzékelő a pontszerű optikai füstérzékelő mellett a leggyakrabban alkalmazott füstérzékelő típus. Ez a tűzérzékelő nem pontszerűen, hanem egy hosszú, egyenes vonalon ismeri fel a megjelenő füstöt. Az Oktel Kft. is előszeretettel alkalmazza nagyobb csarnokok tűz elleni védelménél, hiszen két szemközti falon elhelyezett egyetlen vonali füstérzékelő párral akár 1500 négyzetméter terület is nagy megbízhatósággal védhető.

A vonali füstérzékelő működési elve

System Sensor 6424 vonali füstérzékelő
System Sensor 6424 vonali füstérzékelő

A vonali füstérzékelő az infravörös sugárelnyelés elvén működő optikai füstérzékelő. Az érzékelő alapváltozata egy lencse által fókuszált infravörös adóból és egy vele szemben elhelyezett infravörös vevőből áll. A köztük levő távolság általában 5-100 méter, de létezik 200 méter hatótávolságú is. Normál körülmények között, vagyis füstmentes légtérben az adó infravörös sugárzása viszonylag egyenletes intenzitással jut el a vevőig. Ha a sugár útjába füst kerül, az elnyeli és szétszórja a sugarakat. így a füst sűrűségével arányosan fog csökkenni a vevőhöz érkező infravörös jel erőssége. Az érzékelő elemzi ezt a sugárintenzitás csökkenést, és ennek a csillapításnak megfelelően lép működésbe. Az adott környezet függvényében általában 25-50% közötti riasztási küszöbszintek választhatók, ahol a 25%-os küszöb jelenti a legnagyobb érzékenységet. Ha a vett infravörös jel a kiválasztott küszöb értéke alá csökken és egy meghatározott ideig (pl. 10 másodpercig) ott is marad, a vonali füstérzékelő riasztási állapotba kerül. A gyors, vagy jelentős mértékű infrasugárzás csökkenés viszont hibajelzést válthat ki. Ilyen eset lehet, ha a sugárzás intenzitása 10 másodpercen keresztül hirtelen 90%-ra vagy ennél lejjebb csökken. Ekkor feltételezhető, hogy egy tárgy került a sugárnyaláb útjába, vagy meghibásodott az adó vagy a füstérzékelő hirtelen elállítódott.

A vonali füstérzékelő változatai

Tehát vonali füstérzékelő alapváltozata egy infravörös adóból és egy infravörös vevőből áll. Létezik azonban egy másik, gyakran alkalmazott változat, amelyben az infravörös adóval szemben nem egy vevőegységet helyeznek el, hanem egy reflexiós felületet, egy prizmát. Ennél a kivitelnél az infravörös adó által kibocsátott jel a prizmáról visszaverődve jut el az adóval egy házba épített vevőegységhez. Növelhető az érzékenység, ha infravörös sugárzás helyett lézersugárzást alkalmaznak. A lézeres vonali füstérzékelő adóegysége fókuszált lézersugarat bocsát ki, amelyet – az előző két változathoz hasonlóan – vagy egy önálló lézeres vevőegység vagy egy lézersugár visszaverő prizma segítségével az adóval egy házba szerelt lézeres vevőegység érzékel. A lézeres vonali füstérzékelő érzékenyebb, mint az infravörös sugárzással működő társai, de az ára is jóval magasabb.

A vonali füstérzékelő jellemzői

A vonali füstérzékelő az egyik legérzékenyebb típus azon tűzérzékelők közül, amelyek egyetlen tűzjellemzőt tudnak detektálni. A pontszerű optikai füstérzékelővel szemben nem csak a nagy (0,1-10 µm), hanem a kisméretű (0,01-0,1 µm) füstszemcséket is igen jól észleli. Ha a működési elve alkalmazható lenne pontszerű füstérzékelő esetében is, akkor ez lenne az ideális füstérzékelő. Van olyan gyártó, amely kifejlesztett sugárelnyeléses elvű pontszerű füstérzékelőt, de a gyakorlatban nem vált be. Jelenleg a vonali füstérzékelők legkisebb ajánlott hatótávolsága 5 m. Ez alatt jelentős a zavarérzékenység. A felső határ viszont – néhány kivételtől eltekintve – általában 100 m. Az oldalirányú érzékelési szélesség a sugárnyaláb középvonalától számítva akár 7,5 m is lehet mindkét oldalon. Az érzékelőkből több darab is felszerelhető egymással párhuzamosan, így három vonali füstérzékelővel egy 4500 négyzetméteres csarnok is védhető.

A System Sensor 6424 "szeme"
A System Sensor 6424 „szeme”
A System Sensor 6424 burkolat nélkül
A System Sensor 6424 burkolat nélkül

A vonali füstérzékelő működése integráló tulajdonságú, ami azt jelenti, hogy a sugárnyaláb füst hatására történő intenzitáscsökkenése a teljes működési hosszúságban összegződik. Egy alacsonyabb füstkoncentráció a sugárnyaláb teljes hosszában azonos elnyelődési értéket eredményezhet, mint egy magas füstkoncentráció a sugár rövid szakaszán.
A belső felépítéstől függően ez az optikai füstérzékelő alkalmazható a hagyományos és az analóg, címezhető tűzjelző rendszerekben is.
A többi optikai füstérzékelőhöz hasonlóan a vonali füstérzékelő jelerőssége hosszú távon csökken, elektronikája is gyengül az optikai felületek elszennyeződése miatt, amit többnyire a levegőből lerakódó por okoz. A vonali füstérzékelő lencséin lerakódott por és szennyeződés okozta lassú jelcsökkenést a vevőbe épített mikroprocesszor folyamatosan kompenzálja és aktualizálja a riasztási és hibajelzés küszöbszintjeit. Mivel ez az ún. driftkompenzáció lassan, de folyamatosan növeli a vonali füstérzékelő érzékenységét, ez téves riasztásokhoz vezethet. A megoldás a füstérzékelő időszakonkénti tisztítása, a rendszeres megelőző karbantartás. A füstérzékelő karbantartói beavatkozást igénylő hibajelzést generál akkor, amikor már nem kompenzálható mértékű a szennyeződés.
A vonali füstérzékelő jó érzékenységgel rendelkezik a lassan keletkező, de a teret teljesen kitöltő, vagy a nagy belmagasságú tér mennyezete közelében szétterülő, “híg” füst esetén, de gyenge az érzékelési képessége az olyan tüzek esetén, ahol a tűz füstkoncentrációja csak a tűz keletkezési helyére korlátozódik és a tér többi részén gyorsan szétoszlik.

Ajánlott felhasználásai és felhasználási korlátai

Ajánlott felhasználási körülmények:

System Sensor 6424 vonali füstérzékelő felszerelve
System Sensor 6424 vonali füstérzékelő felszerelve
  • magas belső terek, osztott mennyezet, tágas csarnokok, átriumok, kupolák
  • szerelhetetlen mennyezetű, vagy műemlék jellegű épületek
  • pontszerű füstérzékelők szempontjából karbantarthatatlan, akadályokkal teli épületek
  • látható füstképződéssel járó tüzek (gumi, PVC, olaj, fa, szénhidrogének)
  • kábel alagutak, függőleges aknák
  • korrozív környezet

A felhasználást korlátozó körülmények:

  • kültér
  • alkoholtüzek
  • nem látható füst képződése
  • 95% feletti relatív páratartalom vagy gőzképződés
  • poros környezet
  • 60°C feletti környezeti hőmérséklet
  • közvetlen meleg levegő befúvás

Minden jog fenntartva. Copyright © Oktel Kft. 1998-2018